Túto funkciu v Gmaile si hneď teraz aktivujte, vyhnete sa hacknutiu vášho účtu!

Najlepšou ochranou pred hackermi je prevencia. Pozrite sa, ako si môžete zabezpečiť svoj Gmail účet.

Gmail hacker
Zdroj: freepnglogos.com, Vosveteit.sk (koláž)

Naše e-mailové schránky sú pre hackerov cenným zdrojom informácií. A to nielen z dôvodu, že v nich máme uložené kvantum citlivých údajov, ale aj preto, že za pomoci e-mailu si obnovujeme prístup do ďalších účtov v rôznych službách. To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo by sme nemali brať ochranu e-mailovej schránky na ľahkú váhu.

Stiahnuť si vírus do počítača je pomerne jednoduché a nemusíte o tom ani vedieť. Jedným z najznámejších trojských koňov, ktorý kradne prihlasovacie údaje, je Zbot!ml, no jeho odstránenie zo zariadenie je komplikované. Tých vírusov sú ale stovky, ak nie tisíce, ktoré robia to isté, snažia sa odcudziť prihlasovacie údaje a následne ich zneužiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou je, môžeme sa nejakým spôsobom chrániť pred škodlivým softvérom, ktorý kradne prihlasovacie údaje? Odpoveď znie áno. A my vám nižšie ukážeme, ako si môžete ochrániť vašu e-mailovú schránku pred útočníkom.

Ako si zabezpečiť Gmail účet, aby ste sa vyhli hacknutiu?

Pri ochrane súkromia platí jedno zlaté pravidlo, vždy je lepšia prevencia, ako neskôr riešiť následky. Platí to aj v prípade Google účtu.

Otvorte si v prvom kroku Gmail a kliknite v pravom rohu na logo vašej profilovej fotografie. Následne zvoľte možnosť Spravovať účet Google.

Gmail dvojfaktorove overenie_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom kliknite na možnosť Zabezpečenie na pravej strane obrazovky, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky.

Gmail dvojfaktorove overenie_2
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku zrolujte ponuku k možnosti Prihlasovanie so do Google a vyberte možnosť 2-Step Verification, resp. dvojstupňové overenie.

Gmail dvojfaktorove overenie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie. Kliknite na možnosť pokračovať. Potom uvidíte zoznam vašich zariadení, prostredníctvom ktorých ste prihlásení k vášmu Google účtu. Ak medzi zariadeniami nenájdete váš smartfón, tak kliknite na možnosť „Nevidíte vaše zariadenia?“ a postupujte podľa pokynov. Následne opäť kliknite na možnosť pokračovať.

Google vás v ďalšom kroku vyzve, aby ste vložili vaše mobilné číslo, na ktoré vám pošle heslo, prostredníctvom ktorého aktivujete funkciu dvojfaktorového overenia.

Gmail dvojfaktorove overenie_6
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, ako vám príde heslo a vložíte podľa ho pokynov, tak sa vám ukáže obrazovka, ako môžete vidieť nižšie. V ďalšom kroku stlačte možnosť Zapnúť (Turn on).

Gmail dvojfaktorove overenie_7
Zdroj: Vosveteit.sk

Hotovo. Google vám potom ukáže snímku obrazovky, kde uvidíte všetky zariadenia, pomocou ktorých budete môcť overiť, že ste to vy. Funkcia funguje tak, aj keby útočník získal k vášmu účtu heslo, tak aby sa do neho reálne dostal, tak bude musieť potvrdiť prihlásenie prostredníctvom vášho smartfónu alebo hesla, ktoré vám príde cez SMS na zadané telefónne číslo.

Gmail dvojfaktorove overenie_8
Zdroj: Vosveteit.sk

Bol váš účet hacknutý? Takto to zistíte!

Ak máte obavu, že niekto cudzí pristupuje k vášmu účtu, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok, prostredníctvom ktorého môžete skontrolovať, aké zariadenia sú prihlásené k vášmu Gmail účtu. Zároveň vám dávame do pozornosti aj možnosť skontrolovania posledných prihlásení do vášho účtu, ktorú nájdete priamo vo vašej schránke s e-mailmi, keď zrolujte prijaté správy na spodok. Ako môžete vidieť na prvej snímke obrazovky, tak kliknite na možnosť Podrobnosti. Následne uvidíte zoznam posledných prihlásení, kedy sa uskutočnili a z akej IP adresy.

Pevne veríme, že tip na funkcie vyššie vás oslovil a hlavne, že tento nástroj na zabezpečenie vášho Google účtu využijete. Prejdete tak mnohým nepríjemnostiam, ak by sa prihlasovacie údaje do vášho účtu dostali do nesprávnych rúk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre