Klope zákaz TikToku na dvere? Sociálna sieť je opäť o krok bližšie k tomu, aby ju úplne zakázali!

TikTok sa stretáva s nepríjemnou situáciou. Vláda USA posunula návrh jej zákazu pôsobenia v krajine na vyššie miesta.

zakaz TikToku
Zdroj: Flickr.com (Solen Feyissa) a freeiconspng, úprava Vosveteit.sk, (CC BY-SA 2.0)

Sociálna sieť TikTok aktuálne patrí medzi najviac používané siete najmä medzi mladými ľuďmi. Formát krátkych videí si ich dokázal získať natoľko, že mnohí preferujú túto sieť aj pred rôznymi spravodajskými kánalmi či väčšími sieťami ako je Instagram či Facebook. Spolu s touto aplikáciou ale prichádza aj viacero rizík, na ktoré upozorňujú nielen odborníci ale aktuálne aj vláda USA. O tejto skutočnosti nás informoval portál andro4all.com ktorý uvádza, že práve táto sociálna sieť je aktuálne o krok bližšie k tomu, aby ju v USA zakázali úplne. Čo to znamená a aký dôvod pre to vláda Spojených štátov má? Pozrite sa na to spolu s nami.

USA môže v blízkej dobe TikTok zakázať úplne

Možno ste narazili na informáciu o tom, že vybrané štáty v rámci USA zakázali pracovníkom vlády využívať túto sieť z bezpečnostných dôvodov. TikTok so sebou totiž prináša viaceré bezpečnostné hrozby najmä z dôvodu nízkej úrovne zabezpečenia a spracovávania osobných údajov. Podobný krok priniesla nedávno aj Európska únia, ktorá rovnako zaviedla zákaz využívania tejto siete pre svojich pracovníkov a prikláňajú sa k tomu aj niektoré európske krajiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aktuálne sme sa však dozvedeli, že Výbor Snemovne reprezentantov USA pre zahraničné veci hlasoval za to, aby sa návrh na zákaz TikToku v rámci USA predniesol prezidentovi, Joe Bidenovi. Predseda výboru sa vyjadril nasledovne.

Všetci vedia, čo je TikTok. Je príliš nebezpečný v našich smartfónoch ako pre členov kongresu. Podľa môjho úsudku, je príliš nebezpečný na to, aby bol v telefónoch našich detí. To je podstata návrhu tohto zákona.

Ako môžete vidieť, dôvodom má byť práve ochrana samotných používateľov, pričom predseda výboru sa odvoláva práve na mladších používateľov.

Hlasovanie bolo jednoznačné

Za návrh zákona, ktorý by zakázal pôsobenie TikToku v rámci USA, hlasovalo celkovo 24 poslancov. Všetci pritom pochádzali zo strany republikánov. Demokratická časť hlasovania bola naopak proti tomuto zákonu, bolo ich však len 16. Pred schválením zákonu, ktorý by zakázal TikTok v USA, však ešte musí prebehnúť niekoľko krokov. Najskôr sa o ňom tak musí hlasovať v Senáte, ktorý by zákon predložil prezidentovi. Ak by však Biden zákon neschválil a vetoval ho, mohol by sa schváliť na základe dvojtretinovej väčšiny hlasov členov Snemovne a Senátu.

K návrhu sa vyjadril aj hovorca siete TikTok, ktorý uvádza, že banom pre sieť by spôsobili aj ban šírenia americkej kultúry a hodnôt medzi viac ako jednou miliardou používateľov siete. Ako nakoniec táto cesta siete skončí aktuálne nevieme. Ak by však sieť zmizla z amerického trhu, zažila by výrazné oslabenie.

Záverom treba spomenúť, že TikTok je v posledných mesiacoch na pretrase aj v Európe, kde sa čoraz viac hlasov ozýva, aby bol rovnako zakázaný.

Patríte medzi používateľov siete TikTok? A myslíte si, že jej zákaz je tým správnym krokom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre