Ako ukrajinskí hackeri prekvapili tých ruských? Vďaka tomuto Kyjev odoláva ruským kybernetickým útokom!

Hoci proruské hackerské skupiny majú za sebou niekoľko devastujúcich útokov, nič nové nepredviedli, hovorí NBÚ.

ruski a ukrajinski hackeri
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk

Konflikt na Ukrajine prebieha nielen na tradičnom fronte, ale aj v kyberpriestore. Vieme že Rusko ešte pred začatím invázie začalo s hackerskou operáciou, ktorej sa podarilo zničiť približne 300 počítačových systémov po celom svete. Zamerali sa však hlavne na ukrajinské vládne, finančné, energetické, letecké a IT organizácie.

V deň invázie Rusko podniklo ďalší útok, tentokrát zaútočili deštruktívnym malvérom na satelitnú sieť spoločnosti Viasat Inc. Spôsobili obrovské škody nielen pre Ukrajinu, ale aj celú Európu. Niektoré krajiny sa z útoku spamätávali aj mesiac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vieme, že Rusko si inváziu predstavovalo o čosi inak a nečakalo, že sa Ukrajina tak statočne udrží do dnešného dňa. Ruskí hackeri museli zmeniť svoju taktiku a bez ľútosti sa obrátili nielen proti civilistom, ale v podstate aj proti celému NATO. Ako varoval Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky, tento týždeň je v hľadáčiku rôznych proruských organizácií aj Slovensko. Zvýšená opatrnosť platí hlavne pre poskytovateľov rôznych internetových služieb, no NBÚ nevylučuje, že by hackeri mohli svoje útoky mieriť aj na iné ciele.

Ukrajina ruským útokom úspešne odoláva

Niektoré útoky sú úspešnejšie ako iné, no čoraz viac vychádza najavo to, že na inváziu nebolo dostatočne pripravené nielen vojsko, ale aj samotní ruskí hackeri. Rusko pokračuje v kybervojne aj naďalej, no zdá sa, že úspech nových operácií nie je až tak výrazný ako v minulosti. NBÚ píše, že Ruskom podporovaní hackeri pravdepodobne neboli včas informovaní o tom, aby sa zamerali na vývoj nových vírusov a malvéru. Vývoj akéhokoľvek softvéru a obzvlášť toho škodlivého, môže trvať mesiace alebo až roky a musí zahŕňať aj plánovanie komplexných detailov samotného útoku.

„Vojenský konflikt zo strany Ruska doposiaľ nepredviedol nové „zázračné kybernetické zbrane“. Išlo len o aktualizované verzie predchádzajúceho softvéru, pričom nových vírusov bolo len veľmi málo,“ píše NBÚ na svojom Facebook profile.

Ukrajina dokáže odolať nielen konvenčným útokom, ale aj rôznym hrozbám z kyberpriestoru. Niet sa čomu čudovať, rozsiahlym kybernetickým útokom krajina čelila už od roku 2014, kedy došlo k anexii Krymu. V tomto smere sa Kyjev poučil a medzi najvyššie priority umiestnil posilnenie kybernetickej obrany.

„Rusom by sa darilo lepšie, keby bola Ukrajina menej pripravená brániť svoj kybernetický priestor. Keďže ale rozsiahlym kybernetickým útokom čelí priebežne od anexie Krymu v roku 2014, Kyjev sa poučil a stanovil si za najvyššiu prioritu 💪 posilniť národné kapacity kybernetickej obrany. Zameral sa aj na modernizáciu Computer Emergency Response Teamu (CERT-UA), a to tak z hľadiska rozpočtu aj personálu.“, vysvetľuje NBÚ.

Dva dni po začiatku invázie vznikla aj ukrajinská IT armáda, ktorá hrala kľúčovú úlohu pri odrážaní hrozieb zo strany Ruska. Krátko po začatí konfliktu vyhlásilo Ruskej federácii vojnu aj hnutie Anonymous. Toto hnutie viedlo jednu z najväčších kybernetických operácií proti útočníkovi vôbec.

Rovnako ale treba povedať, že aj Západ nestal nečinné a Ukrajine pomohol a to najmä rozsiahlej podpora v oblasti dodania potrebnej techniky a školení. Zároveň aj súkromný sektor pomohol Kyjevu. Napríklad Elon Musk sprístupnil sieť Starlink, ktorú Ukrajina využíva do dnes.

„Čo ešte Ukrajine pomohlo? Európa a Západ jej poskytli rozsiahlu podporu prostredníctvom transferu 💻 IT vybavenia, softvéru, školení či odborných znalostí. Výraznou pomocou bol aj Starlink Elona Muska, ktorý Ukrajine zabezpečuje kvalitné pripojenie na internet.“

NBÚ ďalej vysvetľuje, že Ruskí hackeri doteraz nemajú jedno velenie, čo hrá v prospech Ukrajincov.

„Doterajší ruský neúspech môže súvisieť aj s tým, že krajina nemá skutočné kybernetické velenie. Ruské kyberneticky aktívne agentúry a aktéri sa riadia skôr prostredníctvom prevažne neformálneho systému vzťahov, v ktorom môže politická účelnosť prevážiť nad operačnou účinnosťou.“, vysvetľuje NBÚ.

Úrad ďalej hovorí, že v neprospech Moskvy hrá i to, že veľká časť IT špecialistov potom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, opustilo krajinu. Bezpochyby k tomu prispela aj mobilizácia, kedy státisíce Rusov utiekli mimo dosah miestnych úradov.

Napriek tomu majú obe strany akúsi výhodu v nevýhode. Ako uvádza NBÚ, obe strany používajú zbrane z čias studenej vojny. Radarové systémy však namiesto mikročipov používajú rádiové ventily, čím sú mimoriadne odolné voči kybernetickým útokom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre