Spravodajstvo

Slovensku hrozia ďalšie kybernetické útoky zo strany ruských hackerov, varuje NBÚ

V polovici januára sa Slovensko stalo terčom prorusky orientovaných skupín. Tie majú zaútočiť opäť, tvrdí Národný bezpečnostný úrad.

Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky varuje pred zvýšeným rizikom kybernetických útokov zo strany proruských hackerských skupín. Podľa správy vydanej spred pár minút, sa útočníci v rámci svojich útokov majú v nasledujúcich dňoch zamerať aj na slovenské ciele. Varovanie platí od 28. februára až do 2. marca.

NBÚ vyzýva hlavne k zabezpečeniu sietí a informačných systémov prevádzkovateľov základných služieb vrátane prvkov kritickej infraštruktúry a iných organizácií. Úrad predpokladá DDoS útoky na úrovni L7, no nevylučuje sa ani vykonávanie iných typov sofistikovanejších útokov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

DDoS útoky alebo aj Distributed Denial of Service sú typ útoku, ktorý sa prejavuje znefunkčnením servera, na ktorý hacker zaútočil. Distributed alebo v preklade distribuovaný v tomto prípade znamená, že je útok rozložený medzi viacerých útočníkov. Princípom tohto útoku je vykonanie dostatočnej veľkej záťaže na server, ktorý následne nedokáže poskytnúť iným užívateľom svoje služby.

Môže ho vykonať jednotlivec, no viacero útočníkov ľahšie vynaloží záťaž potrebnú na zhodenie servera bez toho, aby ktokoľvek potreboval zariadenie s vysokou výpočtovou silou.

Ruskí hackeri na nás už v minulosti útočili

Nie je to prvýkrát, čo sa prorusky orientované hackerské skupiny majú zamerať na slovenské ciele. 15. januára NBÚ informovala, že zaevidovala sériu hackerských útokov, ktoré pochádzali z Ruska. V tomto prípade dokázalo viacero prevádzkovateľov DDoS útoku odolať, no našlo sa viacero, ktorí podľahli.

Za kybernetickými útokmi stáli ruskí hackeri zo skupiny Anonymous Russia, o tom nie je pochýb. Sami sa priznali ku sérii niekoľkých útokov, pričom útočiť začali už v piatok vo večerných hodinách. Podľa príspevkov, ktoré zverejnili na sociálnej sieti Telegram, hackeri začali s útokmi na štátne stránky.

„Dnes večer sa nám veľmi zdvihla morálka, tak sme sa rozhodli zničiť štátne zdroje Slovenska,“ vyjadrila sa skupina Anonymous Russia k januárovým útokom.

Hackeri sa nevyhýbali ani súkromným inštitúciám vrátane bánk. Informovali o útokoch na dve banky, ktorými boli Prima banku a Privat banku. Do hľadáčika hackerov z ruskej skupiny Anonymous sa ďalej dostali aj televízie Joj a TV Bratislava.

Rovnako treba ale uviesť, že podľa všetkého útoky realizovali aj hackeri zo skupiny WE ARE KILLNET, ktorá rovnako na Telegrame informovala o sérii viacerých útokov. No treba spomenúť, že ich primárnym cieľom boli najmä stránky v Českej republike, Dánsku a Lotyšsku.

Čo sa ale týka novej výstrahy, DDoS možno nebudú jedinou hrozbou, ktorej budú naši prevádzkovatelia internetových portálov a služieb čeliť. Priznalava to aj NBÚ, ktoré vo svojom vyjadrení radí, ako sa v nasledujúcich dňoch pred útokmi zabezpečiť. Hoci pred DDoS útokmi radia hlavne ako zabezpečiť servery, rovnako vyzývajú vedúcich pracovníkov, aby so zamestnancami vykonávali aj pravidelné phishingové testy.

Phishing je forma útoku, pri ktorej sa útočník snaží získať vaše citlivé údaje alebo prístup do počítačovej siete tým, že sa maskuje za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu. Následne napríklad môže prebrať kontrolu nad sieťou, prípadne odstrániť dáta zo serverov alebo znemožniť k ním prístup.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close