Spravodajstvo

„Ako si zlomiť ruku“ je jeden z najtrendovejších výrazov v ruskom Google. Rusi sa chcú vyhnúť narukovaniu do vojny

Po stredajšom príhovore Vladimíra Putina, v ktorom oznámil čiastočnú mobilizáciu, Rusi začali hľadať cesty, ako sa vyhnúť narukovaniu do armády.

Vojna u nášho východného susedia je v plnom prúde od februára tohto roka. Málokto ale čakal, že Ukrajinci budú schopní odolávať útokom Ruska. O to viac bol demokratický svet prekvapený, keď Ukrajinci prevzali iniciatívu a postupne začali vytláčať okupantov z miest a obcí, ktoré ovládli.

A hoci Kremeľ uviedol, že len „preskupuje“ vojakov, zdá sa, že tomu tak celkom nie je. Doposiaľ bežní Rusi vojnu sledovali z pohodlia obývačky a to len správy, ktoré im povolil miestny cenzorský úrad. Bezpochyby veľká časť miestnych obyvateľov zostala prekvapená potom, ako Putin v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, čím vlastne priznal, že nejde len o „špeciálnu vojenskú operáciu“, ale o vojnu, v ktorej strácajú dych. V príhovore ku svojim krajanom uviedol, že mobilizácia sa bude dotýkať záložníkov, ktorí mali v minulosti skúsenosť s armádou.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minister obrany Sergej Šojgu, ktorý vystúpil po Putinovom prejave k národu, uviedol, že bude povolaných 300 000 mužov s „predchádzajúcou vojenskou skúsenosťou“.

Z obývačky na bojisko: Rusom sa do vojny nechce

Rusom sa ísť moc do vojny nechce, ukazujú trendy vo vyhľadávaní vo vyhľadávači Google, upozorňuje portál newsweek.com.

Portál sa pozrel na niekoľko trendov vo vyhľadávači, ktoré dominujú v posledných dňoch vyhľadávaniam. Podľa dát spoločnosti Google, sa niekoľkonásobne zvýšil dopyt po vyhľadávaniach typu – „ako si zlomiť ruku“, „ako opustiť Rusko“ a ďalšie.

Služba Google Trendy je schopnou zobraziť trendy vo vyhľadávaniach na stupnici od 0 do 100. Ako už asi tušíte, tak nula predstavuje bod najmenšieho záujmu a 100 najväčší. Ako môžete vidieť napríklad nižšie, tak pri dotaze „ako si zlomiť ruku“, krátko po príhovore ruského prezidenta, tento dopyt zaznamenal 100 bodov, zatiaľ čo predtým, tento výraz ľudia hľadali minimálne, ak vôbec.

ako si zlomit ruku rusko
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Google Trendy

Putin v rámci príhovoru rovnako uviedol, že Rusko „využije všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii“, ak bude „ohrozená územná celistvosť krajiny, na ochranu Ruska a miestnych ľudí“. V súvislosti s týmto vyjadrením je potrebné spomenúť i to, že v utorok úrady v štyroch čiastočne Ruskom kontrolovaných oblastiach Ukrajiny oznámili, že usporiadajú referendum o formálnom pripojení k Ruskej federácii.

Tieto trendy vo vyhľadávaniach potvrdzuje aj viacero snímok z miestnych letísk, diaľnic, železničných staníc a podobne, že časť Rusov sa snaží narýchlo opustiť krajinu. Nižšie vo videu môžete napríklad vidieť zábery z hranice Ruska a Gruzínska, kde kolóna áut, dosiahla po príhovore Putina 7,5 kilomentra.

„Rad na hraniciach #Ruska s Gruzínskom dosiahol viac ako 7,5 km

Rusi sa teda snažia uniknúť pred mobilizáciou, ktorú vyhlásil #Putin.“, uviedla agentúra NEXTA na Twitteri v jednom z príspevkov.

O nič lepšia situácia nie je ale ani na letiskách, cez ktoré sa Rusi rovnako snažia dostať preč z krajiny, aby sa vyhli narukovaniu do armády.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close