Ako hackeri financujú svoje aktivity? K peniazom sa dokážu dostať rôznymi spôsobmi

Určite každý pozná aspoň niekoľko najznámejších hackerských skupín. Ako sa však dokážu držať nad vodou?

Ako hackri financujú svoje aktivity?
Zdroj: Pixabay (geralt)

Hackeri sú v dnešnej dobe všadeprítomnou hrozbou. Niektorí sú obyčajní zločinci, ktorých motivuje hlavne zisk, iní – takzvaní hacktivisti – častokrát operujú na základe politických alebo ideologických motívov.

V praxi to síce až taký rozdiel nerobí, výsledok je taký, že bez ohľadu na motív útočníka trpia užívatelia, ktorých útok zasiahol. Najčastejšie politicky motivované hackerské skupiny útočia formou DDoS útokov, čo znamená Distributed Denial of Service. Tento typ útokov zaťaží servery cieľa a spôsobí výpadok určitej služby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnostní experti si však všímajú, že tieto hackerské skupiny využívajú aj rôzne iné druhy útokov. Tie však neslúžia na splnenie svojich politických alebo ideologických cieľov, no sú spôsobom ako sa hackeri môžu držať nad vodou. Ako vlastne dokážu hackerské skupiny financovať svoju činnosť?

Takto hackeri zarábajú peniaze

Ako informuje portál Bleeping Computer odvolávajúc sa na expertov z KELA, známa proruská hackerská skupina Killnet má v repertoári množstvo spôsobov, ktoré jej prinesú peniaze. Záujemcovia si môžu napríklad zaplatiť DDoS útok na konkurenčnú sieť, no hackeri od mája tohto roku vytvorili aj „temnú školu“, ktorá predáva deväť hackerských kurzov.

Popri tom sa Killnet pokúša predávať získané informácie a nezastaví sa ani pred vydieraním. V minulom roku sa objavili prípady, kedy skupina vyžadovala zaplatenie výkupného, aby prestala so svojimi DDoS útokmi.

Ďalšou známou skupinou je Anonymous Russia, ktorá zarába podobným spôsobom. V máji tohto roku skupina oznámila, že začínajú poskytovať platené DDoS útoky na Tor stránky. Ide o službu, ktorá je jasne určená klientele operujúcej na dark webe. Popritom však ponúka platené botnet malvéry a iné služby.

Hackrské skupiny sa nebránia ani kradnutiu osobných dát, ktoré následne predávajú na čiernom trhu. Takto operuje ďalšia proruská skupina Phoenix. Príslušníci tejto skupiny sa vyhrážali zverejnením citlivých dát právnej firme Michele Bonetti a telekomunikačnej spoločnosti Cellular Pacific. Líder skupiny Phoenix ponúka osobné hackerské kurzy, za ktoré si záujemca musí zaplatiť viac ako 2-tisíc amerických dolárov.

Táto skupina sa však k zarábaniu peňazí postavila naozaj zaujímavým spôsobom. V apríli 2023 oznámila, že začína streamovať audio a video zo svojich útokov. Najväčšia ponuka získa prístup k živému vysielaniu kyberútoku.

Anonymous Sudan je ďalšou hackerskou skupinou, ktorá zarába peniaze vydieraním. V júni tohto roku sa vyhrážali Microsoftu a vyžadovali milión amerických dolárov, aby prestali so svojimi DDoS útokmi, ktoré spôsobili spoločnosti nemalé škody. Minulý mesiac sa táto skupina pokúšala predať za 50-tisíc dolárov databázu, v ktorej sa nachádzalo 30-miliónov Microsoft účtov.

Dotácie

Hackerské skupiny monetizujú svoje operácie hlavne preto, aby mohli naďalej fungovať a pokračovať v útokoch na svoje ciele. Financie však častokrát získavajú spôsobmi, ktoré predstavujú hrozbu nielen pre väčšie a menšie spoločnosti, ale aj samotných užívateľov. Ak sa hackerom podarí ukradnúť databázu s užívateľskými kontami, do éteru sa môžu dostať kľudne aj vaše údaje.

Okrem týchto operácií však hackerské skupiny častejšie hľadajú sponzorov, ktorí by ich aktivity podporovali. Nájde sa veľa ľudí, ktorí hackerom dobrovoľne posielajú peniaze len preto, lebo súhlasia s ideológiou tejto skupiny. Aktivitu hackerských skupín môže nepriamo podporovať aj štát.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre