Je Dark Web nezákonný?

Ide o časť internetu, ku ktorej sa bežne nepripájame.

Je pristup na Dark Web nelegalny
Zdroj: Vosveteit

Pravdepodobne ste už počuli o Dark Webe. Táto časť internetu ma nemilú reputáciu pričom sa nám s ňou častokrát spájajú najmä rôzne kriminálne aktivity. Napríklad začiatkom roka sa podarilo Europolu odpojiť z tejto časti internetu jedno z najväčších trhovísk s nelegálnymi službami a tovarom. Čo to však Dark Web je?

Vo všeobecnosti o tmavých zákutiach internetu hovoríme ako o Dark Webe, či Deep Webe. Vo svojej podstate ide veľmi podobné pojmy s tým rozdielom, že Deep Web môže byť viac fragmentovaný. Obe časti tohto typu internetu nie sú však vo všeobecnosti indexovanými regulárnymi vyhľadávačmi, ako je napríklad Google, Bing, DuckDuckGo a podobne. Za Dark Web sa považujú už aj časti webu, ku ktorým sa prihlasujeme prostredníctvom bežných účtov. Môže ísť vo svojej podstate aj o váš e-mailový účet. V súvislosti s nelegálnou činnosťou, v odborných kuloároch sa používa častejšie pojem Deep Web. Pre lepšiu ilustráciu si pozrite infografiku nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
dark-web-diagram
Zdroj: cybernews.com

Rovnako treba dodať, že do tejto časti internetu sa nie je možné dostať len tak. Za týmto účelom treba využiť špeciálny software, najčastejšie to je prehliadač Thor.

Je Dark Web nelegálnym?

Dark Web, či Deeb Web už na prvé počutie znie nebezpečne, až nelegálne. Je však nelegálnym? Vo všeobecnosti môžeme povedať, že nie, nie je nelegálnym a pristupovanie do tejto časti internetu je v poriadku, hoci to nie je bežné.

Paradoxne, problémom tejto časti internetu je vysoká anonymita, ktorá je neporovnateľne väčšia s bežným surfovaním na internete. Práve toto rúško tajomstva, kto sa schováva na druhej strane počítača, plodí trestnú činnosť. Táto časť internetu je využívanou najmä rôznymi kriminálnikmi hackermi, či inými osobami s pokrivenými myšlienkami. Tu ľudia hľadajú údaje získané z útokov ransomware a krádeží identity, nakupujú drogy, financujú a propagujú terorizmus a predávajú svoje hackerské služby. Ďalšou a nemenej hroznou realitou temného webu je šírenie detskej pornografie. Inými slovami, ide o miesto, kde slušní ľudia pravidelne nechodia.

Aby sme však Dark Webu len nekrivdili, tak častokrát býva aj priestorom ľudí, ktorí nemusia mať zlé úmysly. Môžeme tam častokrát nájsť novinárov, rôznych aktivistov a podobne, ktorí jednoducho hľadajú informácie, ktoré nie sú bežne dostupnými. Rovnako to môže byť aj priestor, kde sa človek nebojí niečo povedať, či vyjadriť svoj názor, aby nebol svojim okolím odsudzovaný.

Tieto pravidla dodržujete

Keď sa rozhodnete pripojiť k odvrátenej strane internetu, tak nezabudnite na tri základné pravidlá:

Nikdy neodhaľujte svoju identitu, každý web pokladajte za phishingovú stránku a prehliadač, ktorý používate na návštevu Dark Webu, nepoužívajte za iným účelom, ako je navštevovanie tejto časti internetu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre