SpravodajstvoVeda a výskum

Ako dlho by vám trvalo naučiť sa ovládať robotickú ruku, ak by vám pribudla? Zaujímavý experiment odhaľuje, že nie dlho

Výskumníci v rámci zaujímavého experimentu testovali, ako si človek poradí, ak by mal okrem svojich rúk aj ďalšiu robotickú. Ukázalo sa, že veľmi dobre.

V každodennom živote sa stretávame s mnohými situáciami, pri ktorých si želáme, aby sme mali aspoň jednu ruku navyše. 

Možno nesieme dve ťažké tašky s nákupom a musíme otvárať dvere alebo robíme niečo, čo by sme stihli oveľa rýchlejšie, ak by sme mali pomoc. Výskumníci z Queen Mary University of London v spolupráci s ďalšími univerzitami, zistili, že tretia ruka by mohla byť naozaj užitočným pomocníkom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak ste fanúšikom komiksov, určite poznáte pavúčieho muža a jedného z jeho úhlavných nepriateľov, Doktora Octopusa. Výskumníci sa už nejakú dobu týmto záporákom inšpirujú a rozmýšľajú nad tým, či by mohol mať človek niekoľko mechanických rúk navyše. Problém nie je ani tak navrhnúť externé končatiny, ako to, ako by sme ich ovládali a či by sme ich vôbec dokázali efektívne používať.  

V tomto smere priniesla štúdia zaujímavé výsledky. Človek sa dokáže naučiť pracovať s robotickou rukou už po hodine tréningu a prácu zvládne rovnako efektívne, ako keby pracoval s niekým ďalším. Výskum pozostával aj z experimentu, do ktorého sa zapojilo 24 dobrovoľníkov. Tým bolo povedané, aby s robotickou rukou splnili nejakú úlohu, alebo im dali prácu s partnerom. Tí, ktorí dostali ruku, s ňou dostali aj hodinovú inštruktáž ako ju používať.  

Človek zvládne používať ďalšiu robotickú ruku

Výsledky práce ukázali, že dobrovoľníci s robotickou rukou dokázali prácu vykonať rovnako efektívne ako dobrovoľníci s partnerom. Štúdia dokazuje, že sa človek dokáže naučiť prácu s robotickou rukou za relatívne krátky čas a tento nástroj môže byť vhodným spôsobom na zlepšenie efektivity.  

“Naša práca ponúka sľubné výsledky, ktoré môžu pomôcť vývoju externých robotických končatín. Zistili sme, že tieto robotické ruky by mohli pomôcť človeku v celej rade odlišných úloh. Uplatnenie by tieto externé končatiny mohli nájsť aj v zdravotníctve alebo rehabilitácii,” tvrdí doktorka Ekaterina Ivanova, vedúca štúdie.  

Z experimentu ponúkli vedci aj video, ktoré zachytáva používanie troch končatín v praxi. Na zábery z experimentu sa môžete pozrieť nižšie.  

Štúdia navrhuje, že sa človek bez problémov dokáže naučiť používať dodatočnú externú končatinu na prácu so svojim okolím. To síce otvára potenciál do budúcna, no nesmieme zabúdať na to, že k robotickým rukám, aké môžeme vidieť vo filmoch, máme ešte dlhú cestu. Vieme ale aj to, že pravdepodobne nepôjde o technológiu, ktorá by ostala vo sfére sci-fi. Otázkou ostáva tiež to, ako by robotickú ruku človek používal. S nositeľným robotickým ústrojenstvom sa viaže aj problém váhy. Vyrobiť dostatočne ľahké, no silné robotické rameno, nie je ani dnes najpraktickejšia oblasť výskumu. O pár rokov sa však môže sféra robotiky pokročiť míľovými krokmi.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close