Stojíme na prahu „bio-kybernetických entít“? Vedci vytvorili biologickú umelú kožu, ktorá môže pomôcť robotovi cítiť

Autori štúdie vytvorili biologickú umelú kožu, ktorá dokáže reagovať na externé podnety. Zvolili veľmi zaujímavý materiál. Je vytvorená z huby druhu Ganoderma sessile.

Výskumníci vytvorili umelú kožu, ktorá dokázala reagovať na externé podnety
Zdroj: Gandia et. al. (CC BY 4.0 License)

Odbor robotiky napreduje vpred míľovými krokmi, no čo zatiaľ všetkým strojom chýba, je schopnosť cítiť svoje okolie. Vďaka kamerám môžu moderné stroje vidieť a robotické ramená im dovoľujú uchopiť predmety okolo seba a premiestňovať ich. Stále však nemajú možnosť reagovať na citlivejšie vnemy ako napríklad svetlo alebo hmat.  

Výskumníci v rámci novej štúdie našli spôsob, ako vytvoriť umelú kožu. Tá by mohla stroju poskytnúť cit, aký je nám ľuďom bežný. Zaujímavé je, že táto koža sa nepodobá na tú našu. Namiesto toho je vytvorená z huby druhu Ganoderma sessile. Ako píšu autori výskumu, pokroky v mycéliovej technológii otvárajú nové možnosti spájania biologických a umelých systémov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Fúzia organických a syntetických materiálov nie je vo vede novým konceptom. Táto myšlienka stála ako hnací motor pri vývoji bioelektroniky alebo syntetických organizmov. Využitie húb, hlavne ich podhubia ostáva relatívne nepreskúmaný. Organické siete vytvorené hubami sa ukázali byť mimoriadne prispôsobiteľné a responzívne voči ich okoliu,” píšu autori štúdie.  

Autori ďalej vysvetľujú, že sieť vytvorená podhubím vykazuje podobné správanie ako neurónová sieť. Ak sa nám podarí vlastnosti podhubia využiť, potom by sme mohli nájsť spôsob, ako by mohli organické a syntetické materiály existovať v spojení, čo by viedlo k vytvoreniu “bio-kybernetických entít”.  

Robot so schopnosťou cítiť svoje okolie

Aj dnes existujú rôzne senzory, ktoré dokážu imitovať naše zmysly. Máme senzory schopné zaznamenať svetlo, dotyk, zmenu teploty či vlhkosť vzduchu. Tieto senzory sú však mimoriadne nákladné a vyrábajú sa z nerozložiteľných materiálov, napríklad silikónu. Koža vyrobená z húb je nielen lacnejšia, ale aj praktickejšia, plus dokáže lepšie cítiť spektrum odlišných vecí. Výskumníci odkazujú aj na ikonickú scénu z Terminátora.  

“V Terminátorovi je scéna, kedy implantujú kožu na robota. Tá je preňho externá, no zaznamenáva dáta, ktoré stroju posiela. Zároveň sa dokáže aj liečiť ako normálna koža,” tvrdí Antoni Gandia, jeden z autorov výskumu, píše The Sun

Výskumníci chceli prácou dokázať, že podobnú kožu vieme vytvoriť už dnes. Svoju technológiu demonštrovali na 18 cm vysokej figuríne ikonickej postavy, ktorú pokryli hubou G. sessile. Tá počas niekoľkých dní rástla a vytvorila umelú kožu. Vedci ku nej následne pripojili elektródy a ukázali, že dokáže reagovať na rôzne stimuly.  

Výskumníci vytvorili umelú kožu, ktorá dokázala reagovať na externé podnety
Zdroj: Gandia et. al. (CC BY 4.0 License)

Podľa výskumníkov predstavuje táto hubová koža nový a jedinečný prístup k prepojeniu biológie a technológie. Na základe jedinečných vlastností húb dokážu vytvoriť bio-kybernetické entity, ktoré sú podľa slov autorov živé, responzívne a adaptívne. Výskumníci pozorovali ako podhubie, ktoré obaľovalo postavu, reagovalo na signály z vonku. V praxi by mohli napríklad budovy obalené touto hubou lepšie reagovať na zmeny teplôt a regulovať podmienky v interiéri. Takéto budovy by boli energeticky úspornejšie. Autori štúdie veria, že technológia založená na podhubí môže nájsť v budúcnosti uplatnenie v rôznych sférach priemyslu a výskumu.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre