SpravodajstvoVeda a výskum

Spôsob, akým huby komunikujú je desivo podobný ľudskej reči: Podarí sa vedcom rozlúštiť ich „správy“?

Nový výskum sa na elektrické signály húb pozrel trochu inak - ako na vlastný jazyk. Podarilo sa mu odhaliť až 50 jedinečných slov.

  • V novej štúdii sa vedci pozreli na elektrické signály, ktoré vznikajú v hubách. Čo ich šokovalo bolo zistenie, že určité vzorce signálov sú podobné signálom, ktoré vznikajú pri ľudskej reči, píše portál Science Alert.

Vedci vo svojej práci predpokladali, že elektrické impulzy môžu byť kľúčové pri ovplyvňovaní ďalších bunečných aktivít v sieti húb. Preto by mohla táto štúdia priniesť nové informácie o tom, ako medzi sebou komunikujú mykologické organizmy. V elektrických signáloch dokázali vedci rozpoznať až 50 odlišných „slov“. Išlo o skupiny elektrických signálov, ktoré hubové siete vytvorili.

Tieto signály boli známe už niekoľko rokov, no vedcov nikdy nenapadlo študovať ich ako jazyk. Nová metóda, ktorú vedci v štúdii zvolili by preto mohla priniesť množstvo informácií o komunikácii húb.

„Predpokladáme, že nárast elektrickej aktivity huby využívajú na komunikáciu a spracovanie informácie. Na základe toho sme skupiny signálov premenili na slová a pracovali sme s nimi ako s jazykom. Týmto smerom sme získali komplexnú analýzu elektrickej aktivity,“ vyjadril sa Andrew Adamatzky, z University of the West of England.

Reč húb

Adamatzky skúmal aktivitu naprieč štyrmi druhmi húb a hľadal vzorce, ktoré by mu vedeli napovedať viac o zvláštnej komunikácii týchto organizmov. Elektrické signály a „reč“ sa menili od druhu huby, no Schizophyllum commune je druh, ktorý dokázal vytvoriť najkomplexnejšie „vety“. Zaznamenané signály sa do istej miery zhodovali s anglickým a ruským jazykom.

„Zatiaľ nevieme povedať, či existuje priamy vzťah medzi elektrickými signálmi húb a ľudskou rečou. Pravdepodobne nie, ale vo svete sa objavujú rôzne podobnosti v spracovaní informácie a to aj naprieč rôznymi živočíšnymi druhmi,“ vysvetľuje Adamatzky.

Na jednu stranu vedci dodávajú, že podobnosť s ľudskou rečou je natoľko výrazná, že si vyžaduje ďalšiu štúdiu. Výskum ale neprišiel na to, aký druh informácie sa v sieti húb prenáša, alebo prečo by huby museli komunikovať na veľké vzdialenosti. Jednou z možností je, že sa dokážu varovať pred rôznymi druhmi hrozieb. Elektrické signály môžu byť spôsob komunikácie, napríklad ak sa zmení množstvo živín, alebo sa objaví nová hrozba.

Viacerí odborníci ale poukazujú na to, že hoci je výskum zaujímavý, potrvá ešte dlhú dobu, než budeme schopní potvrdiť, alebo vyvrátiť komunikáciu húb medzi sebou. Ekológ Dan Bebber tvrdí, že chápať elektrické signály ako reč je jednoznačne zaujímavé, no podľa neho až príliš entuziastické. Štúdia, do ktorej sa vedci pustili, si totiž vyžaduje oveľa viac výskumu a testovania kritických hypotéz. Zároveň ale nevylučuje možnosť, že jedného dňa by sme naozaj mohli rozlúštiť komunikáciu húb. Na to ale treba oveľa viac vedeckej práce.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close