Ako dlho by sa mohla mimozemská civilizácia pokúšať s nami komunikovať?

Ako dlho by sa mimozemská civilizácia mohla pokúšať s nami komunikovať? Nová štúdia priniesla prekvapujúcu odpoveď.

Ako dlho by sa mimozemská civilizácia pokúšala s nami komunikovať?
Zdroj: Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Objavenie života mimo Zeme môže mať niekoľko podôb. Buď sa nám podarí objaviť pozostatky jednoduchých organizmov na Marse, za predpokladu, že niekedy existovali, možno objavíme život v oceáne pod ľadovou škrupinou mesiaca Europa alebo nájdeme planétu za hranicami Slnečnej sústavy, ktorá má všetky vhodné podmienky pre existenciu života. Existuje aj ďalší, nepochybne fascinujúcejší spôsob.  

Za hranicami Slnečnej sústavy môže existovať civilizácia, ktorá je rovnako vyspelá alebo vyspelejšia ako my. V tomto prípade môžeme jedného dňa zachytiť signál, ktorý bude pokusom o komunikáciu. Zaujímavými otázkami v tomto prípade sú: Dokážeme rozpoznať, že sa s nami niekto pokúša komunikovať a ako dlho by sa potenciálna civilizácia pokúšala s nami komunikovať?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V histórii ľudstva sme zachytili niekoľko fascinujúcich signálov, ktoré mohli byť mimozemskými správami. Najznámejším príkladom je signál “WOW!” zachytený teleskopom Big Ear. Ako informuje portál Universe Today, tak v pátraní po mimozemskej inteligencii by vedcom nesmierne pomohlo, keby sme mali lepšiu predstavu o tom, čo máme hľadať.  

Nedávno sa objavila štúdia dvoch vedcov, ktorí sa štatistickým modelom pokúsili zistiť, aký starý môže byť signál, než sa nám ho podarí objaviť. Odpoveď je, že prekvapivo mladý. Iná štúdia tvrdila, že ak sa nám podarí zachytiť signál od mimozemskej civilizácie, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o život oveľa starší ako my. Technologické signály môžu vydržať veľmi dlhú dobu. Štatisticky máme väčšiu pravdepodobnosť, že zachytíme starý signál, ako že sa nám podarí zachytiť čisto nový signál.  

Technologické stopy musí civilizácia aktívne udržiavať

Autori novej práce však upozornili na jednu veľkú domnienku, s ktorou predchádzajúca práca narábala. Neplatí totiž vždy, že technologické stopy dokážu existovať dlhú dobu. Aby to bola pravda, technologické stopy by museli byť aktívne podporované. Patria medzi ne napríklad rádiové signály alebo svetlá na nočnej strane planéty. Vzhľadom na to, akú mieru aktívnej podpory si vyžadujú, podľa novej práce technologické stopy nebudú existovať tak dlho, ako naznačovali predchádzajúca štúdie.  

„Keď však urobíme rozumný predpoklad, že krátkotrvajúce technoemisie výrazne prevyšujú tie dlhotrvajúce (ako je to v prípade, ak ich prevádzka má náklady na energiu alebo údržbu, ktoré sa časom zvyšujú), potom budú pravdepodobne tie prvé, ktoré budú odhalené.“

Autori štúdie tvrdia, že mimozemské civilizácie aktívne podporujú svoje technologické signály, no len dovtedy, kým sú pre ne užitočné. Akonáhle sa stávajú zbytočnými, civilizácia ich prestane podporovať a tým mizne šanca, že ich dokážeme objaviť. Pravdepodobnejšie však je, že ak objavíme nejakú technologickú stopu, tak tá bude momentálne podporovaná aktívnou civilizáciou.  

„Krátkodobé technopodpisy sú oveľa bežnejšie ako tie s dlhou životnosť,..“

Nová práca je čisto teoretická, no ponúka alternatívny, no rovnako zaujímavý, pohľad na to, ako by mohlo vyzerať objavenie inteligentného života mimo našej planéty. Autori štúdie pokračujú vo vylaďovaní svojho modelu a možno jedného dňa dokážeme odpovedať na otázku, či sme vo vesmíre sami. Dovtedy nám neostáva nič iné, len pátrať po ďalších zaujímavých signáloch a pokúsiť sa ich čo najlepšie interpretovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre