Neďalekú supernovu by mohla využiť mimozemská civilizácia, aby upútala našu pozornosť, hovoria vedci
Výskumníci si tento rok všimli supernovu, ktorá je najbližšou pozorovanou za niekoľko dekád. Mimozemské civilizácie by ňou mohli upútať našu pozornosť
Existuje vo vesmíre iná inteligentná civilizácia okrem tej našej? Túto otázku sa výskumníci pokúšajú zodpovedať už niekoľko desaťročí, no aj napriek všetkým snahám sa na ňu nepodarilo nájsť odpoveď.
Vesmír je obrovské miesto a nájsť planétu ktorá ukrýva život nie je až také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Existujú rôzne technologické stopy ktoré by nám mohli pomôcť, napríklad objavenie mimozemskej sondy, družíc na obežnej dráhe exoplanéty alebo stôp skleníkových plynov v atmosfére. Stále však máme problém skúmať planéty s veľkosťou Zeme, pretože sú príliš malé a nachádzajú sa príliš ďaleko.
Výskumníci z University of Washington však vo svojej práci naznačujú, že ak by nás chcela mimozemská inteligentná civilizácia kontaktovať, mohla by na upútanie našej pozornosti použiť niečo veľké, napríklad jednu z najväčších explózií vo vesmíre, supernovy. V rámci novej štúdie skúmali supernovu s označením SN 2023ixf, ktorá sa nachádza v galaxii Veterník. Hlavnou ideou práce je, že ak v blízkosti supernovy žije inteligentná civilizácia, tá môže jasnosť a blízkosť supernovy využiť na to, aby týmto signálom upútali našu pozornosť.
Supernova je jednou z najbližších aké sme mohli pozorovať na Zemi v uplynutých dekádach. Po prvýkrát si ju všimol astronóm menom Koichi Itagak 19. mája. Nachádza sa od nás približne 21-miliónov svetelných rokov.
„Supernovu SN 2023ixf považujeme za mimoriadne jasný signál, ktorý nás donúti pozerať sa jeho smerom. Mimozemské civilizácie si to môžu uvedomiť a keď sa už pozeráme smerom na ne, môžu poslať signál, ktorý si všimneme oveľa skôr,“ tvrdia autori štúdie.
Upútanie pozornosti
Supernova je typ II, teda vznikla explóziou hviezdy s hmotnosťou najmenej osemnásobku hmotnosti Slnka. Po explózii môžu astronómovia svetlo pozorovať aj niekoľko mesiacov až rokov. Autori výskumu sa zamerali na úzku oblasť, v rámci ktorej by svetlo explózie mohli vidieť ako potenciálne mimozemské civilizácie, tak aj my. Štúdia monitoruje oblasť, v ktorej možno nájsť približne sto hviezd.
Neprehliadnite
Priznávajú, že šanca zachytiť mimozemský signál je mimoriadne nízka. Na oblasť sa zamerajú po dobu niekoľkých mesiacov. Autori hovoria, že ide o jedinečnú príležitosť a vyčítali by sme si, ak by signál skutočne prišiel, no nikto by si ho nevšimol. No ako dopĺňajú, je nízka pravdepodobnosť, že by sme zachytili nejaký signál.
Nejde o jediný pokus, kedy by sme mohli zachytiť mimozemský signál
Výskumníci z Kalifornskej univerzity vo svojej práci publikovanej 9. mája vypočítali, kedy by nás mohla kontaktovať mimozemská civilizácia. Na základe signálov ktoré sme do vesmíru poslali a ako dlho by trvala potenciálna odpoveď, prvú správu od mimozemšťanov by sme mohli očakávať už okolo roku 2029, ak nie skôr.
Zachytiť mimozemský signál však môže byť ešte ťažšie než predpokladáme. Vedec menom Grimaldi prišiel s pomerne logickým vysvetlením prečo sme ešte nezachytili správu od mimozemskej civilizácie. Aj keby vo vesmíre existoval život, okolo nás je toľko priestoru, že aj keby išiel signál okolo nás, neskríži si cestu s našimi teleskopmi. V najhoršom scenári by sme na kontakt mohli čakať až 2-tisíc rokov.
Komentáre