Signál Wow! je najzvláštnejším signálom, aký ľudstvo zachytilo: Podarilo sa po takmer 45 rokoch nájsť jeho zdroj?

V roku 1977 zachytili operátori teleskopu Big Ear niečo, čo dokázali opísať len krátkym slovom. Odkiaľ ku nám prišiel signál Wow!

Wow! signál
Zdroj: Wikipedia (Public Domain)

15. augusta 1977 zachytili operátori rádiového teleskopu Big Ear niečo, čo nemá vysvetlenie do dnešného dňa. Išlo o mimoriadne silný druh signálu, ktorý sa neskôr stal známy ako signál Wow! Svoje pomenovanie získal vďaka rukou písanému komentáru operátora, ktorý dokázal signál popísať jedine slovom Wow, píše Tech Explorist.

Odvtedy sa signál stal jedným z najzaujímavejších dôkazov podporujúcich existenciu mimozemského života. Vzniklo množstvo zaujímavých hypotéz, ktoré pôvod signálu pripisujú mimozemšťanom, ľudskému zdroju alebo neznámemu procesu vo vesmíre. Po takmer 45 od zachytenia signálu sa vedcom podarilo nájsť zdroj signálu Wow!, ktorý leží približne 1 800 svetelných rokov od nás. Podľa vedcov pochádza zo sústavy, ktorá sa nachádza v súhvezdí strelec. V tejto sústave leží hviezda podobná nášmu Slnku.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Signál Wow! Sa považuje za najlepšieho kandidáta v pátraní po mimozemských civilizáciách. Napriek tomu pravdepodobne neprišiel od mimozemšťanov, ale vytvorila ho nejaká vesmírna udalosť,“ vysvetľuje amatérsky astronóm Alberto Caballero.

Čo vytvorilo signál Wow!

Podľa astronómov je možné, že signál vznikol preletom kométy. Caballero skontroloval katalóg objavených objektov, ktorý vytvorila misia Európskej vesmírnej agentúry, Gaia. Špecificky sa zameral na súhvezdie strelca, kde v osudnú noc mierili dva prijímače teleskopu. Caballero si všimol jednu hviezdu, ktorá pripomínala naše Slnko. Táto hviezda sa označuje ako 2MASS 19281982-2640123 a k nášmu Slnku sa približuje teplotou, priemerom a svietivosťou.

V rovnakom regióne sa našli ešte dve ďalšie hviezdy, ktoré upútali pozornosť amatérskeho astronóma. Tieto dve hviezdy sa takisto podobali na naše Slnko, no do menšej miery. 14 ďalších objavených kandidátov tiež ukázalo prísľub, no sústava 2MASS je najlepším kandidátom pre zdroj signálu. Caballero sa pri svojom pátraní zameriaval hlavne na hviezdy, ktoré sú podobné nášmu Slnku, pretože program SETI pátra po živote, ako ho poznáme. Keďže je Zem jedinou planétou, o ktorej vieme že je obývaná, vedci pátrajú po podobných planétach aj za hranicami našej sústavy.

Caballero dodáva, že signál Wow! Mohol prísť od mimozemskej civilizácie. Išlo o mimoriadne silný druh signálu, ktorý sa už druhýkrát neopakoval. V tomto smere Wow! Pripomína naše pokusy kontaktovať mimozemský život. Ľudstvo do vesmíru niekoľkokrát vyslalo správu o našej existencii. Medzi tieto projekty sa radí správa Arecibo alebo pripravovaný projekt Beacon in the Galaxy.

Vedci ale začínajú uvažovať o tom, či nie je pátranie po planétach podobných Zemi príliš zväzujúce. Život vo vesmíre sa nemusí podobať na ten pozemský a preto by nemal projekt SETI pracovať len s planétami, ktoré sú nám podobné. Nedávno sa objavila zaujímavá štúdia, ktorá signál Wow! Pripisuje civilizácii cestujúcej naprieč vesmírom na túlavej planéte, čo je dôvod, prečo rádiové teleskopy signál nezachytili aj druhýkrát.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre