Ako by ste sa zachovali zoči-voči apokalypse? Štúdia odhaľuje charakter ľudí v posledných chvíľach

Čo by ste robili ak by ste vedeli, že sa svet končí? Otázka, ktorú si pravdepodobne položili už mnohí, nemá jednoduchú odpoveď

asteroid apokalypsa koniec sveta
Zdroj: iurii / Shutterstock.com

Aj napriek všetkému čo sa dnes vo svete deje si môžeme povedať jedno… Podarilo sa nám prežiť koniec sveta, ktorý mal prísť ešte v roku 2012. Dnes vieme, že pravý význam mayského kalendára bol iný, než odpočítavanie globálnej apokalypsy, no koniec sveta je zaujímavou témou nielen pre nás, ale aj pre vedcov.

Pred 66-miliónmi rokov vrazil do Zeme masívny asteroid Chixulub, ktorý vyvolal globálne klimatické zmeny a ukončil vládu dinosaurov. Naša planéta môže v budúcnosti čeliť podobnej hrozbe, no koniec života ako ho poznáme, môže zapríčiniť aj množstvo ďalších udalostí. Nechceme vás vystrašiť, len sa snažíme priblížiť nedávno publikovanú štúdiu, na ktorú upozornil portál IFL Science. Vedci zaujímavým spôsobom zisťovali, ako by ľudia reagovali, ak by apokalypsa jedného dňa naozaj prišla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skúmať samotný koniec sveta je pre vedcov mimoriadne náročné, no oveľa ťažšie je skúmať reakcie ľudí. Ak sa globálna katastrofa nekoná, každý bude reagovať inak a ak by sa vedci rozhodli sledovať reakcie ľudí počas apokalypsy, veľa záujemcov by pravdepodobne nezískali. Ako sa teda pohnúť ďalej?

V posledných chvíľach sa správame inak

Autori nového výskumu zvolili netradičný prístup. Pre koniec sveta zvolili scenár odohrávajúci sa v online MMORPG ArchAge. Počas beta testovania hráči hru hrali ako normálne, pričom plnili rôzne úlohy, preskúmavali prostredie, vylepšovali svoju postavu a zbierali lepšie vybavenie. Háčik bol v tom, že hráči vedeli, že po 11 týždňoch server zanikne a spolu s ním aj ich postava a všetko čo v hernom svete dokázali. Výskumníci verili, že tento „koniec sveta“ môže byť vhodným analógom pre skutočný koniec sveta.

Ako vo svojej práci vysvetľujú, ak vieme, že svet končí, potom všetko čo urobíme prestáva mať význam a naše rozhodnutia v podstate nemajú žiadne následky, aspoň z dlhodobého hľadiska. V spoločnosti už dlhú dobu pretrváva názor, že ak by mal svet skončiť, ľudia by jednoducho zahodili všetky morálne hodnoty. Nová štúdia zisťovala, či to tak naozaj je.

V rámci práce analyzovali viac ako 270-miliónov záznamov z hry. V nich sa nachádzali dáta o plnení úloh, vylepšovaní postavy či celkového správania hráčov. Dáta pomohli vedcom zistiť, či sa ich správanie zmenilo zistením, že ich svet onedlho končí. Výsledky prekvapili, vedci si všimli, že aj napriek končiacemu svetu hráči v hernom svete žili prekvapivo mierumilovne, až na pár výnimiek. Malá hŕstka z nich sa rozhodla vydať sa na „vražednú cestu“, pričom zabíjali každého hráča, na ktorého natrafili.

„Výsledky našej štúdie ukazujú, že aj zoči-voči koncu sveta ľudia nevykazujú zjavné zmeny v správaní. Malá skupinka ľudí má však väčšiu pravdepodobnosť vykazovať antisociálne správanie,“ vysvetľujú autori.

Ako ľudia reagujú na koniec sveta?

Nejaké zmeny si ale vedci predsa len všimli. Hráči síce nevykazovali antisociálne správanie, no po oznámení konca sveta prestali svoju postavu vylepšovať a prestali plniť úlohy. Autori z toho usudzujú, že ak by sa mal svet naozaj skončiť, v posledných momentoch by ľudia pravdepodobne neinvestovali do sebarozvoja.

Niektorí hráči ostali v hre až do „horkého konca“. Táto skupina podľa vedcov vykazovala najviac mierumilovné správanie a autori veria, že za to môže sčasti aj pocit lojality k samotnej hre. Druhá skupina ľudí hru opustila predčasne z vlastného rozhodnutia a táto skupina mala väčší predpoklad vykazovať asociálne správanie. Vedci konštatujú, že táto skupina hráčov stratila akýkoľvek pocit zodpovednosti a citovej väzby k hre.

Ku koncu herného servera sa pretrvávajúci hráči viac stmelili a objavilo sa aj prosociálne správanie. Ako autori vysvetľujú, existujúce priateľstvá sa viac utužili a vytvorili sa aj nové vzťahy. Či by sme sa takto správali aj počas reálnej apokalypsy povedať nedokážeme, no autori pevne veria tomu, že aj takýto simulovaný koniec sveta nám môže ponúknuť aspoň malú predstavu o tom, ako by sa ľudia správali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre