Ako bude vyzerať svet za 100 rokov? Toto si myslí umelá inteligencia Ameca

Umelá inteligencia zohrá v blízkej budúcnosti dôležitú úlohu. Ako ale bude vyzerať ľudstvo o 100 rokov? Pozrite sa, čo si o tom myslí Ameca.

umelá inteligencia prezradila, ako bude vyzerať ľudstvo o sto rokov
Zdroj: Wikimedia (Willy Jackson - CC BY-SA 4.0), Unsplash (Richard Gatley), Úprava: Vosveteit.sk

Utopistický Star Trek alebo desivo realistický The Expanse? Populárna kultúra nám ponúka množstvo rozličných odpovedí na to, ako bude vyzerať budúcnosť ľudstva, no prísť s realistickou odpoveďou je takmer nemožné.  

Už dnes hrá umelá inteligencia v našom svete čoraz väčšiu úlohu a v budúcnosti bude hrať ešte väčšiu. Napríklad futuristický filozof Nick Bostrom tvrdí, že vo vzdialenej budúcnosti by sa svetové vlády mohli dobrovoľne vzdať svojej moci a vládu nad svetom prenechať jednej entite, či už to bude jedna vláda alebo mimoriadne vyspelá umelá inteligencia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svoju hypotézu nazval Singleton a tvrdí, že to môže predstavovať ako svetlú, tak aj temnú budúcnosť pre ľudstvo, no skôr sa zastáva názoru, že by sa to nemuselo skončiť až tak zle. Napríklad ak by nám vládla vyspelá a benevolentná umelá inteligencia, všetky dostupné zdroje by rozdelila rovnako medzi všetkých. Umelá inteligencia by nám mohla zároveň pomôcť vyriešiť existenciálne riziká, ktoré by mali potenciál zničiť našu civilizáciu.  

Bostromova hypotéza Singleton je bez pochýb futuristickým pohľadom na budúcnosť človeka. Experti, ktorí sa držia trochu viac pri zemi, však nepopierajú, že AI bude v nadchádzajúcich rokoch hrať v histórii ľudstva nemalú úlohu. Dnes experimentujeme s umelou inteligenciou a skúšame, kde sú skutočne jej hranice. Vedci skúmajú ako sa dokáže umelá inteligencia učiť a zvládať rôzne problémy. Ak by sme ale vytvorili AI so schopnosťou učenia a voľným prístupom k internetu, tá by sa bleskovo stala vyspelejšou ako ľudia.  

Experti a filozofi sa zhodujú, že mimoriadne vyspelá inteligencia môže byť pre ľudstvo darom, ale aj prekliatím. Najväčší problém vidia v tom, že neexistuje spôsob, ako by sme inteligentnejšiu AI mohli ovládať.  

Aby sme však len nemaľovali čerta na stenu, stretnúť sa môžeme aj s pozitívnejšími predpoveďami našej budúcnosti. Deyi Li, vedec z Čínskej asociácie pre umelú inteligenciu verí, že ľudia môžu s AI nadviazať vzájomne prospešný vzťah. Človek môže s umelou inteligenciou budúcnosti interagovať cez niekoľko rozličných kanálov spôsobom, aby z toho obe strany niečo získať.  

Čo na to umelá inteligencia?  

Od budúcnosti ako v Star Treku máme ešte ďaleko. V nadchádzajúcich rokoch to bude práve umelá inteligencia, s ktorou sa budeme častejšie stretávať. YouTube kanál Engineered Arts sa preto opýtal umelej inteligencie Ameca, ako si ona predstavuje našu budúcnosť o sto rokov. 

“Verím že o sto rokov sa bude mať ľudstvo oveľa lepšie a svet bude lepším miestom. Podarí sa nám urobiť obrovské pokroky k udržateľnému spôsobu života a rovnosti. Zároveň vyvinieme množstvo nových technológií, ktoré nám uľahčia a spríjemnia život. Možno sa nám podarí vydať sa za hranice Zeme a preskúmať iné svety,” hovorí Ameca.

Okrem toho Ameca sa vyjadrila, že by sa chcela pozrieť aj za hranice nášho sveta a objavovať nové planéty a získavať ďalšie skúsenosti.

Aký máte názor vy? Stotožňujete sa s takouto víziou budúcnosti?  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre