Hypotéza Singleton: Bude nám v budúcnosti vládnuť umelá inteligencia?

Filozof Nick Bostrom tvrdí, že je to logický posledný krok pre vývoj spoločnosti.

robot umela inteligencia
Zdroj: DALL·E, Vosveteit.sk,

Ľudstvo dnes prakticky vládne svetu, no čo bude v ďalekej budúcnosti? Je možné, že sa krajiny dobrovoľne vzdajú svojej moci a vládu prenecháme jednej entite, či už to bude jedna svetová vláda, alebo umelá inteligencia? O tom, ako by takáto budúcnosť mohla vyzerať, hovorí hypotéza Singleton.

Vymyslel ju futuristický filozof Nick Bostrom, ktorý tvrdí, že všetok život na našej planéte sa niekedy v budúcnosti spojí pod jednu entitu, ktorá bude rozhodovať o všetkom, píše portál IFL Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je otázne, či je táto hypotéza pravdivá alebo nie. Osobne si myslím, že je väčšia šanca že áno,“ vysvetľuje Bostrom.

Podľa tohto filozofa ide o akýsi posledný stupeň vývoja, po ktorom kráčame už od samého začiatku. Ľudia vždy pracovali na vytvorení vyšších stupňov sociálnych organizácií. Najprv sme mali väčšie skupinky, klany, mestské štáty, štáty a dnes môžeme vo svete badať aj medzinárodné organizácie. V rámci čoraz väčšej globalizácie je podľa Bostroma len otázkou času, kedy vytvoríme jednu svetovú vládu.

Je to ale dobrá budúcnosť, alebo nie? V tomto prípade existuje veľa vecí, ktoré by sa mohli pokaziť, napríklad ak by sa moci chopila totalitná strana. V tom prípade by mohol vzniknúť svet kde neexistuje súkromie, ani možnosť, ako riadiť naše vlastné životy.

„V totalitných režimoch existovala veľká dávka paranoje a psychologického utrpenia. Netušili ste, či budete na ďalší deň živý, lebo ste povedali niečo, čo sa povedať nemá. Teraz si to dajte do globálneho merítka. Už to nie je otázka toho, či vás niekto počul, pretože všetko sa nahráva a analyzuje,“ vyjadril sa Tucker Davey, ktorý sa venuje výskumom v oblasti existenciálneho rizika.

Svetlá, alebo temná budúcnosť?

Bostrom – autor tejto hypotézy, netvrdí, že by musela jeho predstava skončiť tak zle. Teória Singleton ráta aj s inou, príjemnejšou alternatívou budúcnosti. Je možné, že v istom bode sa všetci ľudia na planéte zhodnú na jednom morálnom kóde. Tento jednotný princíp pravidiel, ktorý by platil všade, by s mohol chápať ako Singleton.

Zatiaľ čo iní jeho teóriu chápu ako dystópiu, Bostrom v nej vidí jedinú možnosť, ako sa vyhnúť budúcnosti, akoby vytrhnutej z nočnej mory. Ak by sa totiž ľudstvo dokázalo spojiť pod jednou vlajkou, zanikli by krajiny, hrozba vojen, či zbrojenia. Ak by sa budúcim generáciám podarilo vytvoriť vševidiacu, no benevolentnú umelú inteligenciu, mohlo by sa zabrániť nerovnomernému rozdeleniu svetových zdrojov.

Práve umelá inteligencia je podľa viacerých teoretikov lepším riešením, ako jedna svetová vláda. Tá y podľa Bena Goertzela mohla ochraňovať ľudí pred existenciálnymi rizikami, ktoré by mali potenciál ľudskú rasu zničiť. Jednoducho povedané, Singleton by mohol byť buď dobrý, zlý, alebo neutrálny. V tejto hypotéze existuje veľa možností, no nech bude vládnuca entita akákoľvek, jej rozhodnutia ovplyvnia celú civilizáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre