SpravodajstvoVeda a výskum

„Triedni klauni“ sú vraj najinteligentnejšie deti v triede, tvrdia vedci

Vedci zistili, že humor a inteligencia u detí v školskom veku, sú úzko prepojené.

Určite aj vy máte, alebo ste mali v triede spolužiakov, ktorým prischol prívlastok „triedny klaun“. Ide o deti, ktoré si častokrát nerobia veľkú hlavu z toho, čo sa deje, zo všetkého si robia srandu, a ľudovo povedané, robia „blbiny“, aby zabavili svoje okolie. Častokrát tieto deti sú dávané za príklad, akým nebyť. Jedna z nových štúdií však hovorí, že ide o najinteligentnejšie deti v triede. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Sú humornejšie deti inteligentnejšie?

Publikovaná štúdia „Sú humornejšie deti inteligentnejšie?“ prišla k záverom, ktoré hovoria, že najhumornejšie deti, sú zároveň častokrát aj najinteligentnejšími v triede. Vedci hovoria, že schopnosť humoru a inteligencie, sú u detí v školskom veku úzko prepojené.

„Boli sme zvedaví v kvalitu humoru, ktorú robia deti, ktorú hodnotili dospelí…“ hovoria výskumníci, ktorých dopĺňa Anadolu Ugur Sak, vedúci výskumník: „Rodičia a učitelia by si mali uvedomiť, že ak ich deti alebo študenti často robia kvalitný humor, je veľmi pravdepodobné, že majú mimoriadnu inteligenciu.“

Štúdia zároveň hovorí, že humor, ktorý robia deti, je častokrát používaným za iným účelom, ako humor dospelých.

„Zatiaľ čo dospelí robia humor, aby pobavili najmä svoje okolie, tak deti ho najčastejšie využívajú, aby boli prijatí svojimi rovesníkmi“ hovorí Sak, ktorý ďalej dodáva: „Preto sa povaha detského a dospelého humoru líši“.

Vedci k záveru, že humornejšie deti sú často inteligentnejšími, ako tie menej humorné prišli potom, ako 217 školákom dali za úlohu popísať komediálne kreslené karikatúry. Päť z karikatúr nemalo žiadne popisky. Pôvodné dialógy napísané karikaturistami boli z týchto karikatúr vymazané. Od študentov sa vyžadovalo, aby začali a viedli komické dialógy súvisiace s karikatúrami. Zostávajúcich päť karikatúr malo jeden popisok a jedno alebo viac prázdnych políčok. Študenti boli poučení, aby pokračovali v popisku tým, že napíšu komické dialógy súvisiace s prvým titulkom a karikatúrou.

Obrazky pouzite v studii
Zdroj: degruyter.com (štúdia, hodnotené karikatúry)

Vedci následne odhalili, že deti s lepšou verbálnou zásobou, „uletenejšími“, ale so súvisejúcimi popismi so znakmi zábavy či vtipu, dosahovali lepšie výsledky na škále Anadolu Sak Intelligence Scale v inteligentčných testoch.

„Čím vyšší bol priemer inteligencie, tým vyšší bol priemer schopnosti humoru. Vysoko inteligentná skupina prekonala všetky ostatné skupiny.“ uvádza sa v štúdii.

Preto, ak máte doma dieťa, ktoré je „poriadnym číslom“, tak to berte z tej lepšej stránky, pravdepodobne je z pohľadu inteligencie nadpriemerné.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close