Väčšia kapacita batérie, či rýchlejšie nabíjanie? Čo je v tomto prípade lepšie?

Pri výbere smartfónu musíme niekedy čeliť aj takejto dileme. Ako sa v tomto prípade rozhodnúť?

MIUI 11 Animacia rychleho nabijania
Zdroj: Vosveteit.sk

Chceli by ste radšej smartfón, ktorý má veľkú kapacitu batérie, alebo taký, ktorý rýchlo nabijete? Spoločnosti sa dnes chvália super-rýchlym nabíjaním, no vyzerá to tak, že žiadna z nich nechce investovať do väčších batérií. Čo je teda v tomto prípade lepšie? Viac o tom píše portál MakeUseOf.

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, pretože batérie v smartfónoch by mali byť vyvážené. Či uprednostniť rýchlosť, alebo výdrž batérie je otázne, pretože neexistuje jasný víťaz. Obe varianty majú svoje klady a svoje zápory.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa však pozriete na trh smartfónov, častejšie si všimnete model, ktorý má funkciu rýchleho nabíjania, ako model, ktorý má veľkú batériu. Výrobcovia naozaj uprednostňujú rýchle nabíjanie, pretože zariadenie s väčšou batériou je väčšie a menej spratné. Krutou pravdou je, že na prvom dojme naozaj záleží a pre zákazníka sa tenší model smartfónu javí ako lepší a prémiovejší.

Druhým dôvodom je, že rýchle nabíjanie je skvelý marketingový ťah, pretože z nášho pohľadu sa to môže javiť ako funkcia, ktorá nám šetrí čas. Väčšinou síce dávame mobil na nabíjačku cez noc, no určite ste sa dostali aspoň raz do situácie, kedy ste potrebovali nabiť zariadenie do pár minút.

Rýchle nabíjanie však prichádza so svojimi problémami. Čím rýchlejšie sa dokáže smartfón nabiť, tým viac tepla vzniká a teplo je úhlavným nepriateľom batérie. Ak je vystavená vysokým teplotám, dramaticky sa môže znížiť jej životnosť. Prehrievanie poškodzuje jej štruktúru a po čase môže výrazne znížiť jej kapacitu.

Každá batéria má svoju životnosť, ktorá postupom času ubúda. Ak patríte medzi ľudí, ktorí menia smartfón až keď sa pokazí, potom je vhodnejšie zariadenie s väčšou batériou. Batérie s vyššími kapacitami fungujú oveľa dlhšie. Vo väčšine prípadov tak platí, že zariadenie s 5000mAh batériou s normálnou nabíjačkou vydrží dlhšie, ako zariadenie s 3500mAh batériou a rýchlym nabíjaním.

Existujú samozrejme aj výnimky. Reč je o smartfónoch, ktoré ponúkajú špecificky vyladené komponenty, aby zaistili minimálne využitie batérie. V tomto prípade môže slabšia, no lepšie postavená batéria prežiť väčšiu, no lacnú variantu.

Ideálna je vyvážená batéria

Či uprednostniť kapacitu, alebo rýchlosť nabíjania? Ak to preženiete s veľkosťou batérie, budete v rukách držať tehlu, no ak je kapacita veľmi malá, smartfón sa vám vybije za pol dňa. Rovnaká dilema je aj pri samotnom nabíjaní. Príliš rýchle nabíjanie vytvára vysoké teploty, ktoré ubližujú zariadeniu. Pomalé nabíjanie zas plytvá vašim časom.

Postupom času sa však technológie stávajú lepšie. Je možné, že smartfóny budúcnosti tento problém nebudú musieť vôbec riešiť. Ak si však stále neviete dať rady, vyberajte podľa vášho životného štýlu. Ľudia, ktorí sú stále v pohybe radšej uprednostnia rýchlejšie nabíjanie, ako tí, ktorí majú sedavé zamestnanie a celý deň strávia v kancelárii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre