Ako blízko je príliš blízko ku kilonove, masívnej vesmírnej explózii, ktorá by ohrozila život na Zemi?

Kilonova je mimoriadne divoká kozmická explózia, ktorá na desiatky svetelných rokov vypustí smrteľnú dávku vysokoenergetického žiarenia.

explozia vo vesmire
Zdroj: muratart / Shutterstock.com

Deštruktívne udalosti, ktoré si nevieme v plnej miere ani len predstaviť, sú vo vesmíre na dennom poriadku.  

Masívne hviezdy explodujú, vznikajú z nich čierne diery a tieto kozmické monštrá sa môžu zlúčiť do väčších čiernych dier. Okrem toho dochádza aj ku kolíziám neutrónových hviezd, po čiernych dierach najextrémnejších objektoch vo vesmíre. Keď sa dve neutrónové hviezdy zrazia, uvoľňuje sa gigantické množstvo vysokoenergetického gama žiarenia počas udalosti, ktorú označujeme ako kilonova.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Naša planéta má pomerne silné magnetické pole, ktoré nás chráni pred solárnymi erupciami a zablúdenými kozmickými lúčmi. Ak by však našu planétu zasiahol naozaj silný lúč gama alebo röntgenového žiarenia, to by mohlo ohroziť život na planéte, informuje portál Universe Today. Vedci už dlho uvažovali o tom, že blízka supernova by nás mohla zahubiť, no nie je dôvod na paniku. Najbližšia hviezda, ktorá by mohla v blízkej budúcnosti explodovať je Betelguese a nachádza sa od nás 650 svetelných rokov. Ak by hviezda explodovala ako supernova, videli by sme ju na oblohe jasnú ako Mesiac, no neublížila by nám.  

Kilonovy sú agresívnejšie udalosti a vedci začínajú uvažovať o tom, či by nás mohla ohroziť táto udalosť. Kilonovy nie sú tak jasné ako supernovy, no keď sa neutrónové hviezdy zrazia a zlúčia, z pólov môže nová hviezda uvoľniť obrovské množstvo röntgenového žiarenia a z oblasti rovníku prichádza samotná explózia kilonovy. Táto explózia môže akcelerovať častice, z ktorých sa stanú kozmické lúče.

Aké riziko pre nás predstavuje kilonova?

Ak by sa Zem nachádzala v blízkosti kilonovy, pre život na planéty by to nebola dobrá správa. Výskumy však ukazujú, že toto riziko je naozaj malé. Výskumníci riziko kilonovy zisťovali na základe zlúčenia neutrónových hviezd, ktoré sme pozorovali v roku 2017. Opticky astronómovia zaznamenali túto udalosť ako záblesk gama žiarenia, gravitačne ako zlúčenie dvoch kompaktných objektov. V praxi to znamená, že vedci majú dobré množstvo dát, na základe ktorých popísali hmotnosť a vzdialenosti oboch neutrónových hviezd. Zároveň dokázali zistiť, koľko energie kilonova vyprodukovala.  

Autori novej štúdie naznačujú, že pri kilonove existujú tri hlavné riziká. Prvým rizikom je röntgenové žiarenie vychádzajúce z pólov hviezdy. Toto žiarenie by predstavovalo hrozbu na vzdialenosť 16 svetelných rokov. Druhá hrozba je samotná kilonova a gama lúče, ktoré explózia vyprodukuje. To predstavuje hrozbu na vzdialenosť 13 svetelných rokov.

explozia vo vesmire
Zdroj: IgorZh / Shutterstock.com

Posledná hrozba nie je až tak zjavná ako prvé dve. Explózia kilonovy vyprodukuje tlakovú vlnu, ktorá vytvorí expandujúcu obálku vysokoenergetických kozmických lúčov. Röntgenové žiarenie a gama lúče cestujú rýchlosťou svetla, no toto žiarenie by nás mohlo zasiahnuť až o tisíce rokov neskôr. Vedci tvrdia, že smrtiaca vzdialenosť kozmických lúčov je takmer 36 svetelných rokov.  

Šance, že sa nám toto stane sú takmer nulové, pretože zlúčenie neutrónových hviezd v Mliečnej dráhe je vzácnosťou. Znamená to, že je mimoriadne nepravdepodobné, že by sa Zem ocitla v blízkosti kilonovy, našťastie.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre