Vedci ukázali, koľko krokov treba urobiť každý deň, aby ste znížili riziko predčasného úmrtia

Vedci identifikovali potrebný počet krokov, vďaka ktorému môžeme znížiť riziko úmrtia na srdcovo-cievne ochorenia.

Zdroj: Unsplash (Jeffrey Wegrzyn)

Medzinárodná štúdia pod vedením Univerzity v Granade priniesla zistenia ohľadne optimálneho počtu krokov, ktoré by človek mal urobiť za deň pre zachovanie zdravého životného štýlu. Výsledky boli publikované v prestížnom časopise Journal of the American College of Cardiology.

Kde sa vzalo číslo 10 000?

Počet 10 000 krokov bol populárny už od 60. rokov minulého storočia, keď ho Japonci začali propagovať. Avšak tento počet nemal žiadny vedecký základ. Nová štúdia teraz ukázala, že ak sa zameriame na riziko úmrtia na srdcovo-cievne ochorenia, väčšina výhod sa prejaví už pri približne 7 000 krokoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Napríklad prvý krokomer predávaný širokej verejnosti bol „merač 10 000 krokov“ (doslovný preklad), ale tento údaj nemal žiadny vedecký základ. Prvýkrát sme ukázali, že čím viac krokov urobíte, tým lepšie, a že neexistuje nadmerný počet krokov, ktoré sú preukázateľne škodlivé pre zdravie,“ hovorí Ortega, ktorý tiež poukazuje na to, že dosiahnutie 7 000 – 9 000 krokov denne je pre väčšinu ľudí rozumným zdravotným cieľom.

Výskumníci potvrdili, že optimálny počet krokov na zníženie rizika predčasnej smrti je v priemere 8 000. To zodpovedá vzdialenosti približne 6,4 km denne, berúc do úvahy priemernú dĺžku kroku pre mužov a ženy (76 centimetrov u mužov a 67 centimetrov u žien).

K týmto záverom došli potom, ako vykonali systematický prehľad literatúry a metaanalýzu údajov z dvanástich medzinárodných štúdií zahŕňajúcich viac ako 110 000 účastníkov.

Tempo chôdze tiež zohráva úlohu

Rovnako dôležité je aj tempo, akým kráčame. Štúdia ukázala, že rýchlejšia chôdza môže priniesť viac zdravotných výhod, konštatujú výskuzmníci.

Závery a odporúčania

Výskumníci zdôrazňujú, že každých ďalších 500 krokov môže priniesť zlepšenie zdravia, najmä pre tých, ktorí sú fyzicky menej aktívni. Toto zistenie je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí denne nespravia odporúčaný počet krokov, že aj pomerne malé navýšenie ich počtu, dokáže priniesť benefity. Dôležité je tiež zdôrazniť, že výsledky sa neodlišovali medzi mužmi a ženami.

„V tejto štúdii dokazujeme, že merateľné výhody možno dosiahnuť s malým zvýšením počtu krokov za deň a že u ľudí s nízkou úrovňou fyzickej aktivity každých ďalších 500 krokov zlepšuje ich zdravie. To je dobrá správa, pretože nie každý dokáže prejsť takmer 9 000 krokov denne, aspoň nie na začiatku, takže si môžete stanoviť malé, dosiahnuteľné ciele a postupne napredovať a zvyšovať počet krokov za deň,“ hovoria výskumníci.

Esmée Bakker, jedna z vedúcich autoriek štúdie, zdôraznila, že počítanie krokov je jednoduchšie ako sledovanie intenzity cvičenia. Vďaka moderným technológiám, ako sú smartfóny a inteligentné hodinky, môže byť sledovanie krokov jednoduchšie a prístupnejšie pre mnohých ľudí.

amazfit verge lite kroky_opt
Zdroj: vlastný

V závere štúdia odporúča, aby ľudia nezastavili svoju aktivitu po dosiahnutí cieľa 8 000 až 9 000 krokov. Naopak, viac krokov je vždy lepšie, ale hlavný dôraz je kladený na kvalitu a tempo chôdze. Takisto je potrebné brať do úvahy aj iné formy fyzickej aktivity a ich prínos pre celkové zdravie jednotlivca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre