„Hypermasívna“ neutrónová hviezda zaskočila astronómov: Existovala len zlomok sekundy! Čo sa odohralo?!

Analýza rýchlych gama zábleskov odhalila zvláštny fenomén, ktorý sa udial v desatinách sekundy po zrážke dvoch neutrónových hviezd.

Astronómovia opisujú mimoriadne divokú zrážku dvoch neutrónových hviezd
Zdroj: YouTube (MIT)

V archívnych dátach astronómovia pátrali po mimoriadne silných kozmických explóziách, ktoré sa označujú ako krátke gama záblesky alebo skrátene GRB (pozn. redakcie: z angl. Gamma Ray Burst), informuje NASA. Z týchto dát odhalili existenciu masívnej neutrónovej hviezdy, ktorá sa zakrátko premenila na čiernu dieru. Predpokladá sa, že objekt vznikol kolíziou dvoch neutrónových hviezd.

„Astronómovia zaznamenali svetelné obrazce naznačujúce krátku existenciu superťažkej neutrónovej hviezdy krátko predtým, ako sa zrútila do čiernej diery. Tento prchavý, masívny objekt pravdepodobne vznikol zrážkou dvoch neutrónových hviezd.“, vysvetľuje NASA.

Výskumníci počas svojej práce analyzovali 700 krátkych GRB zábleskov, ktoré zachytili tri rôzne observatóriá. Práve observatórium Compton Gamma Ray Observatory odhalilo začiatkom 90. rokov až dva prípady, ktoré naznačujú vznik „hypermasívnej“ neutrónovej hviezdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neutrónové hviezdy vznikajú na konci života masívnych hviezd. Keď sa hviezde minie palivo, tá sa zrúti a vzniká tlaková vlna, ktorá v supernove odfúkne vonkajšie vrstvy hviezdy do vesmíru okolo. Za určitých podmienok môže vzniknúť neutrónová hviezda, po čiernych dierach druhý najexotickejší objekt vo vesmíre. Neutrónové hviezdy vážia viac ako naše Slnko, no ich priemer je vo väčšine prípadov do 20 km.

Odhalené supermasívne neutrónové hviezdy boli dvakrát ťažšie, než priemerná neutrónová hviezda. Veľkosťou dvojnásobne prekonávali ostrov Manhattan.

„Mega neutrónové hviezdy rotovali rýchlosťou približne 78-tisíckrát za minútu, teda dvakrát rýchlejšie, než najrýchlejší objavený pulzar,“ píše NASA.

Hyperhviezda

Táto rýchla rotácia hviezdy stabilizovala, hoci nie nadlho. Predpokladá sa, že existovali len niekoľko desatín sekundy, než sa zrútili a vznikla čierna diera. Astrofyzici vedeli, že krátke GRB záblesky vznikajú pri kolíziách neutrónových hviezd. Zároveň vedeli aj to, že po ich zrážke eventuálne vznikne čierna diera, no okrem toho ostával tento dej záhadou.

Krátke GRB záblesky netrvajú dlhšie ako dve sekundy, no uvoľnia energiu, ktorú vyprodukujú všetky hviezdy v Mliečnej dráhe za rok. Výskumníci si ich môžu všimnúť na vzdialenosť miliardy svetelných rokov. Počítačové simulácie zároveň ukázali, že počas kolízie neutrónových hviezd vznikajú aj gravitačné vlny, ktoré náhle skočia do vyšších frekvencií. Tieto signály sú príliš rýchle a jemné na to, aby sme ich dokázali zachytiť. Astronómovia si však niečo podobné všimli pri rýchlych GRB zábleskoch.

Astronómovia tieto signály označujú ako kváziperiodické oscilácie. Vznikajú v gama zábleskoch aj v gravitačných vlnách počas toho, ako sa dve neutrónové hviezdy zlučujú v agresívnom tanci. Tieto typy signálov sa objavili v dvoch pozorovaniach ešte z rokov 1991 a 1993.

„Výsledky našej štúdie sú dôležité pre nadchádzjúce výskumy hypermasívnych neutrónových hviezd,“ tvrdí Chryssa Kouveliotou z University of Washington.

Predpokladá sa, že do roku 2030 budú observatóriá gravitačných vĺn citlivé natoľko, že odhalia frekvencie v rozmedzí kilohertzov. Tieto observatóriá by nám mohli pomôcť nahliadnuť do krátkych životov neobyčajne masívnych neutrónových hviezd. Dovtedy sa musia astronómovia spoliehať na pozorovanie rýchlych GRB zábleskov, alebo na počítačové simulácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre