BezpečnosťNávody

Aké aplikácie tretích strán pristupujú k vášmu Google účtu? Je ich viac, ako si myslíte! Môžu pristupovať i k citlivým údajom!

Ako môžete zistiť, ktoré aplikácie a služby pristupujú k vášmu Google účtu? Pozrite sa, s akými dátami tieto aplikácie pracujú a a ako im odobrať prístup.

Neustále môžeme počuť o tom, ako sa niekto stal obeťou kybernetického útoku, alebo ako došlo k zneužitiu citlivých údajov. Mnohí z nás si povedia, že nám sa to stáť nemôže. Opak je ale pravdou. Častokrát inštalujeme aplikácie z neoverených zdrojov alebo im udeľujeme široké povolenia, vďaka ktorým môžu robiť v telefóne, čo sa im zachce. Nie je ničím nezvyčajným, že sa do rôznych služieb alebo aplikácií prihlasujeme prostredníctvom Facebooku alebo Googleu účtu a v snahe sa čo najskôr prihlásiť, im udelíme bohaté oprávnenia.

V minulosti sme sa venovali téme, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré pristupujú k vašim údajom na Facebooku. Dnes sa pozrieme na to, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré pristupujú k vášmu Google účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ktoré aplikácie pristupujú k vášmu Google účtu?

V prvom kroku si otvorte nastavenia vášho telefónu. V rámci nastavení si vyhľadajte možnosť Google alebo Google účet. Táto sekcia sa môže volať rôzne v závislosti od toho, od akého výrobcu smartfónov máte zariadenie. Následne zvoľte váš Google účet a zvoľte možnosť Spravovať účet.

Následne uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie. Vo vrchnej časti sa prerolujte k možnosti Zabezpečenie. Teraz sekciu otvorte.

Potom, ako otvoríte ponuku Zabezpečenie, tak ju zrolujte k možnosti Aplikácie s prístupom k účtu. Teraz kliknite na sekciu. Následne uvidíte zoznam aplikácií, ktoré pristupujú vášmu Google účtu. Ponuka bude rozdelené na dvoch častí – aplikácie s prístupom k účtu a aplikácie, do ktorých ste sa prihlásili cez Google účet.

Následne stačí kliknúť na aplikáciu s prístupom k vášmu účtu a uvidíte, ku akým dátam pristupuje. Zároveň budete mať k dispozícii aj možnosť odpojenia služby alebo aplikácie od vášho Google účtu. Do pozornosti by sme vám zároveň dali, že je jedno či aplikácia pristupuje k vášmu účtu alebo ste cez ňu len prihlásili do nejakej služby. Vo svojej podstate môže aplikácia tretej strany alebo služba robiť prakticky to isté. Môže ísť napríklad o prístup k citlivým údajom vo vašom účte.

aplikacie pristupujuce k Google uctu_7
Zdroj: Vosveteit.sk

Odpojte čo najviac aplikácií a služieb od vášho účtu

Vo všeobecnosti vám odporúčame, aby ste mali čo najmenej aplikácií prepojených s vašim účtom. Aj samotný Google upozorňuje, že nemá reálnu kontrolu nad tým, čo tretia strana robí s vašimi údajmi. Rovnako treba uviesť, že pri kybernetickom útoku na službu, môže dôjsť aj k ohrozeniu vašich dát, ku ktorým aplikácia pristupuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close