K vášmu Facebook účtu pristupujú aj aplikácie tretích strán. Ako zistiť, ktoré a ako im môžete odoprieť prístup?

Ako zistiť, ktoré aplikácie pristupujú k našim údajom na Facebooku? Pozrite sa krok po kroku, ako na to. Zároveň vám ukážeme, ako im obmedzíte prístup k týmto informáciám.

facebook_bezpecnost uctu_hacker
Zdroj: pngimg.com, Vosveteit.sk

Sociálne sieťou sú studňou informácií o nás. Vedia, ako zareagujeme na príspevky, ktoré sa nám zobrazia, dokážu odhadnúť naše nákupné správanie, a postupným dávkovaním informácií, sú schopné meniť náš názor. Asi nikoho neprekvapí, že Facebook je pravdepodobne najväčšou studnicou dát. Málokto ale vie, že aj aplikácie tretích strán pristupujú k rôznym informáciám, ktoré o nás sociálne siete uchovávajú. Ako môžeme ale zistiť, ktoré aplikácie zbierajú o nás informácie? Je to pomerne jednoduché, len treba vedieť, kde hľadať.

Ktoré aplikácie pristupujú k vášmu Facebook účtu?

Ako sme vyššie uviedli, tak je pomerne jednoduché pozrieť sa na aplikácie, ktoré pristupujú k vášmu účtu. Otvorte si mobilnú aplikáciu Facebooku a následne kliknite na ikonu vášho profilu. V druhom kroku zrolujte ponuku k možnosti Nastavenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teraz zrolujte ponuku k sekcii Zabezpečenie a vyberte možnosť Aplikácie a weby. Následne uvidíte zoznam externých aplikácií, ktoré pristupujú k vašim údajom na sociálnej sieti.

Treba ale podotknúť, že prístup k vašim údajom majú obmedzený. Podrobnosti o tom, s akými informáciami pracujú, zistíte potom, ako kliknete na konkrétnu aplikáciu. Následne budete môcť aplikácii odobrať prístup k vášmu účtu.

ake aplikacie pristupuju k facebook uctu_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa pýtate, ako môžu rôzne aplikácie pristupovať k vašim informáciám na sociálnej sieti, tak odpoveď je jednoduchou. V prípade, ak hráte hry na sociálnej sieti, tak aplikácia pri prvom spustení žiada prístup k týmto dátam. Rovnako, aj keď sa prihlasujete do rôznych služieb mimo Facebooku cez váš účet na sociálnej sieti, tak služby žiadajú o prístup k vašim údajom. Zároveň treba prízvukovať, že rozsah informácií, ku ktorým externé aplikácie pristupujú, je od služby k službe rozdielny.

Je tento prístup k dátam nebezpečný?

Dobrou otázkou je, môžu aplikácie tieto dáta nejakým spôsobom zneužiť? Teoreticky áno. Tieto dáta totiž nemá v ruke už len sociálna sieť, ale aj prevádzkovatelia ďalších služieb. Je teda na nich, ako spravujú tieto údaje, či majú dostatočne zabezpečené servery a podobne. Preto je dobré uvažovať nad tým, komu povolíme prístup k našim informáciám a v akom rozsahu. Rovnako treba podotknúť, že ak raz externá aplikácie získa prístup k týmto dátam, tak ich môže uchovávať na svojich serveroch aj potom, ako aplikácii obmedzíte prístup k vašim údajom.

„Upozorňujeme, že aj keď aplikácia stratí prístup k vašim verejným údajom, stále môže mať k dispozícii neverejné údaje, ktoré ste s ňou v minulosti zdieľali, kým bola aktívna,“ vysvetľuje sociálna sieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre