TECHNOLÓGIE

3.5mm jack v smartfónoch pomaly, ale isto vymiera. Nájdeme ho už len v špecifických zariadeniach

Výbava smartfónov čoraz častejšie neponúka 3.5mm jack. Nie je to ale pravidlom, lacnejšie smartfóny ho obsahujú častejšie.

Keď v roku 2016 spoločnosť Apple predstavila prvý smartfón bez 3.5mm jacku vo výbave, začala čeliť pomerne výraznej kritike. Používateľom sa nepáčilo, že ich výrobca postavil pred rozhodnutie využívania Bluetooth slúchadiel alebo redukcie z lightning konektora na 3.5mm jack. Ako to ale už býva, tak tento krok zo strany Applu vyprovokoval aj ostatné spoločnosti, ktoré vyrábajú smartfóny so systémom Android. Dnes už túto súčasť výbavy nájdeme len v máloktorom smartfóne. Keď si teda vyžadujeme prítomnosť 3.5mm jacku vo výbave, tak si musíme dobre premyslieť, aký model si kúpime. Konektor pre pripojenie slúchadiel ale ešte stále nevymrel, čo potvrdzujú aj informácie z portálu andro4all.com.

3.5mm jack nájdeme vo výbave smartfónov aj z roku 2023

Leto sa pomaly blíži ku koncu a za posledných 8 mesiacoh výrobcovia smartfónov už stihli predstaviť pomerne slušný počet nových modelov. Ešte pred príchodom nových smartfónov z jesennej vlny predstavovaní sa však môžeme pozrieť na štatistiky toho, koľko telefónov predstavených v tomto roku ponúka 3.5mm jack vo svojej výbave. Ak by ste si ale plánovali kúpu lepšie vybaveného drahšieho telefónu a potrebovali by ste tento konektor vo výbave, vaše možnosti by boli výrazne obmedzené.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V segmente nad 1000 USD si totiž môžeme s týmto konektorom zakúpiť len jeden známejší telefón. Ním je Sony Xperia 1 V, ktorý na trh prišiel len nedávno. Konkurencia už ale s konektorom pre pripojenie slúchadiel nepočítala. Aj drahšie smartfóny od Samsungu, Xiaomi alebo Motoroly už 3.5mm jack neponúkajú. Ak by ste teda zvažovali kúpu nového Galaxy Z Flip5, Motorola Razr 40 Ultra či HONOR Magic5 Pro, tak by ste si museli zvoliť iný spôsob, ako svoj telefón prepojíte so slúchadlami alebo iným zariadením.

Segment lacnejších telefónov je na tom výrazne lepšie

Nie je žiadnou novinkou, že v nižšej triede telefónov často nájdeme súčasti výbavy, ktoré už vlajkové lode dávno neponúkajú. Kompenzáciou je ale to, že tieto lacnejšie telefóny síce ponúknu 3.5mm jack, no nedisponujú kvalitnejším fotoaparátom alebo rýchlejším nabíjaním. Tohtoročné lacnejšie telefóny s 3.5mm jackom sú teda napríklad Redmi Note 12 od Xiaomi, Samsung Galxy A14, Motorola Moto G14. V triede lacnejších telefónov ale nie je o 3.5mm jack núdza.

Redmi Note 12 Pro 5G displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa chcete 3.5 jack, siahnite po herných telefónoch

Ak by sme si ale predsa potrpeli na lepšiu a kvalitnejšiu výbavu s 3.5mm jackom, tak by sme sa mali pozrieť aj po herných telefónoch. Pre hráčov je totiž 3.5mm jack stále vyžadovanou súčasťou, čo si uvedomujú aj ich výrobcovia. Tohtoročné modely zo série ZTE nubia Red Magic 8 tak týmto konektorom disponujú rovnako ako aj séria Asus ROG Phone 7. Z klasických telefónov ale máme stále na výber z drahšieho Asus Zenfone 10 či HTC U23 Pro.

Je pre vás prítomnosť 3.5mm jacku stále niečím nevyhnutným? Alebo už túto súčasť nepotrebujete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close