Zvýšená hladina radiácie v Černobyle nemusí byť spôsobená pohybom techniky: Čo sa tam stalo?

Nová štúdia poskytuje alternatívne vysvetlenie, no momentálne nemáme dostatok informácií o situácii.

Chernobyl_radioaktivita
Zdroj: flickr.com (Clefty)

Krátko po začiatku invázie na Ukrajinu zaznamenali vedci nezvyčajný nárast radiácie v okolí černobyľskej jadrovej elektrárne. Dnes vieme, že ruské vojská obsadili elektráreň a popri presunu jednotiek a techniky mohli rozvíriť rádioaktívny materiál usadený na Zemi. Je táto teória správna?

Portál IFL Science dáva do pozornosti novú štúdiu, ktorá ponúka alternatívne vysvetlenie. Rastúce radiačné hodnoty mohli byť výsledkom neidentifikovanej vojenskej techniky, ktorá tamojšie senzory ruší. Ruské vojsko sa do oblasti černobyľskej elektrárne dostalo z 24. na 25. februára a v rovnakom čase zaznamenali senzory výrazný nárast žiarenia gama.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím vedcov zo Spojeného kráľovstva sa na celú situáciu pozrel bližšie a analyzoval dáta zo 67 gama detektorov, nachádzajúcich sa okolo elektrárne. Výsledky ich práce zatiaľ neboli recenzované, no objavili sa na portáli ArXiv. Vedci modelovali situáciu, kedy po kontaminovanej pôde prechádza ťažká vojenská technika, no ich model nezodpovedá tomu, čo sa udialo v okolí elektrárne. Podľa vedcov by prejazd techniky nevytvoril taký nárast radiácie, aký zachytili.

Okrem toho sa nárast radiácie nespája s oblasťami, kde sa uskladňuje rádioaktívny odpad, čo opäť naznačuje, že nemusí ísť o nevedomý, alebo úmyselne spôsobený únik radiácie. Čo teda pomýlilo senzory? Tím vedcov tvrdí, že to môže ísť o spôsob, akým ruské komunikačné technológie rušia senzory, ktoré bezdrôtovo posielajú dáta do centrálnej časti elektrárne.

„Vojenské elektromagnetické frekvenčné rušenie môže byť potenciálnou príčinou. Na druhú stranu, ak by to tak bolo, potom by sme asi sledovali nárast gama žiarenia naprieč celou Ukrajinou, podľa toho, ako by armáda postupovala. Realistickejším je vysvetlenie, že bezdrôtové signály monitorovacej siete boli narušené,“ vysvetľujú vedci.

Žiadne nové informácie

Čo sa naozaj stalo v oblasti černobyľskej elektrárne ostáva záhadou. Objavili sa totiž aj správy o tom, že niekoľko vojakov muselo zónu opustiť kvôli chorobe z ožiarenia. Tieto správy ostávajú aspoň nateraz neoverené. Hovoria ale, že vojsko prešlo cez vysoko ožiarenú časť lesa v blízkosti ruín elektrárne, a to bez ochranných prvkov.

Na vyvodzovanie záverov je podľa odborníkov ešte priskoro. K dispozícii je len malé množstvo dát, ktoré neukazujú na nič konkrétne. Konflikt na Ukrajine stále prebieha a preto nemôžu vyslať vedcov do terénu, aby analyzovali vzorky pôdy a zhodnotili situáciu. Čo sa týka nových informácií, monitorovacia sieť od marca nefunguje, čiže vedci nemajú predstavu o tom, aké sú dnes úrovne radiácie v Černobyle.

Autori štúdie na záver dodávajú, že monitorovacia sieť by mala byť opätovne spustená najskôr, ako to situácia dovolí. Je dôležité starostlivo monitorovať úroveň radiácie v černobyľskej zóne, obzvlášť ak je v regióne zvýšená aktivita.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre