SpravodajstvoVeda a výskum

Zvláštna evolučná výhoda: 99-miliónov rokov starý slimák uväznený v jantári prekvapuje svojou ulitou

Medzinárodný tím vedcov študoval v jantári uväzneného tvora, ktorý obýval našu planétu počas obdobia mezozoika

Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo objaviť v jantári druh ochlpeného slimáka, ktorý je starý približne 99-miliónov rokov. Predpokladá sa, že drobné chĺpky tomuto suchozemskému druhu poskytovali evolučnú výhodu, informuje portál frankfurtského múzea Senckenberg.

Objavené chĺpky majú na dĺžku len od 150 do 200 mikrometrov. Objavili ich na novom druhu slimáka Archaeocyclotus brevivillosus pomocou mikroskopie a 3D röntgenovej mikroskopickej počítačovej tomografie. Slimák je v poradí šiestym chlpatým druhom slimáka, ktorý obýval tropické oblasti mezozoika.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nie je nezvyčajné objaviť fosílie ulít so zárezmi, záhybmi, alebo chĺpkami. Vo všetkých prípadoch však ide o dekoráciu, ktorá musela mať nejaký význam,“ vysvetľuje Adrienne Jochum, ktorá sa na výskume slimáka podieľala.

Autori štúdie predpokladajú, že sa chĺpky vytvorili z najvrchnejšej vrstvy slimačej ulity. Ako už bolo spomenuté, táto charakteristika sa objavuje aj na niekoľkých ďalších druhoch, autori štúdie preto predpokladajú, že ide o príklad konvergentnej evolúcie, teda vývoju podobných charakteristík nezávisle od seba.

Nový druh ochlpeného slimáka vedci objavili v jantári, ktorý našli v roku 2017 v Barme. Na dĺžku má slimák 26,5 milimetra, je 21 milimetrov široký a vysoký je 9 milimetrov. Vonkajší okraj ulity je pokrytý chĺpkami s väčším množstvom chĺpkov pri otvore ulity. Chĺpky museli slimákom poskytovať určitú evolučnú výhodu.

„Nevieme presne na čo chĺpky slúžili, no máme niekoľko teórií. Mohli pomôcť slimákovi lepšie sa udržať na rastline, alebo im pomáhali lepšie regulovať teplotu. Zároveň mohli pomáhať slimákovi splynúť s prostredím ako forma kamufláže. Mohli tiež zohrať úlohu pri tepelnej regulácii slimáka tým, že umožnili malým kvapôčkam vody priľnúť na ulitu, čím slúžili ako „klimatizácia.“ Štetiny mohli slúžiť aj ako maskovanie alebo chrániť ochrana slimáka pred priamym útokom sliediacich vtákov alebo pôdnych predátorov. A napokon, nemožno vylúčiť, že chĺpky poskytovali výhodu pri sexuálnom výbere,“ premýšľa Jochum.

Organizmy uväznené v živici

Vedci objavili množstvo prastarých organizmov, ktoré ostali uväznené v živici dodnes. Príkladom je aj mravec zo skupiny marabunta, ktorá sa vyznačuje svojou mimoriadnou agresivitou. Jantár s mravcom našli v 30. rokoch minulého storočia, no len nedávno sa im podarilo agresívneho mravca identifikovať.

Iné nálezy v jantári nám pripomínajú, že pred stovkami miliónov rokov život vyzeral úplne inak ako dnes. Mnohé objavy ukazujú bizarných tvorov, ktoré fascinujú nielen vedcov, ale aj verejnosť. Príkladom je 100-miliónov rokov starý živočích, ktorý sa nepodobá na nič, čo dnes na Zemi žije. Vedcov v tomto prípade šokovala hlavne hlava, ktorá pripomína mimozemšťana.

Mnoho prastarých organizmov vyzerá zvláštne, tento však získal vlastné zaradenie
Zdroj: Wikimedia (George Poinar, Jr.)

Trojuholníková hlava s obrovskými očami tomuto tvorovi poskytovala zorné pole takmer 180 stupňov. S najväčšou pravdepodobnosťou bol živočích všežravec. Vyznačoval sa dlhým úzkym telom, ktoré mu umožnilo veľmi rýchly pohyb. Počas neho videl prakticky aj za seba. Druh Alienopterus brachyelytrus žil na území dnešnej Barmy, no vyhynul, pravdepodobne kvôli tomu, že prišiel o svoje prirodzené prostredie. Ide však len o teóriu, ktorú musia vedci ešte potvrdiť, ak sa to v budúcich výskumoch podarí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close