Zoznámte sa so skutočným „cestovateľom v čase“: Bývalý sovietsky kozmonaut sa po návrate na Zem ocitol v budúcnosti

Sergej Krikaľov má za sebou zaujímavý príbeh. Nie je len posledným sovietskym občanom, no zároveň aj cestovateľom v čase.

Sergei Krikaľov
Zdroj: Wikipedia (Voľné dielo)

Einsteinova teória relativity nás učí, že cestovanie v čase je nielen možné, no deje sa všade okolo nás, hoci možno nie tak, ako by ste si to predstavovali.  

Jeden z najväčších géniov sveta prišiel na to, že čas neplynie pre všetkých rovnako, aspoň z hľadiska rôznych pozorovateľov. Pre vás ako pozorovateľa hodinky tikajú stále rovnako, no ak by ste cestovali vesmírom blízko rýchlosti svetla, po návrate domov by ste zistili, že všetci okolo starli o niečo rýchlejšie. To isté platí, ak by ste išli na dovolenku k objektu s extrémne silnou gravitáciou, napríklad k čiernej diere.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Časová dilatácia 

Zdá sa to ako výplod fantázie nejakého sci-fi autora, no ako sme spomenuli na začiatku, takáto forma cestovania v čase sa deje v skutočnom svete a bola niekoľkokrát preukázaná. Dokonca satelity na obežnej dráhe, napríklad GPS systém, je nastavený tak, aby bral do úvahy takzvanú časovú dilatáciu. Hodiny GPS satelitov vplyvom výšky a rýchlosti akou sa pohybujú po obežnej dráhe tikajú o približne 38 mikrosekúnd rýchlejšie ako hodinky na Zemi. Zaujímavosťou je, že ak by sme rozdiely v plynutí času ignorovali, GPS by sa stala nepoužiteľnou po dvoch minútach. 

Portál Universe Today však informuje aj o skutočnom cestovateľovi v čase, kozmonautovi Sergejovi Krikaľovovi. Ten strávil vo vesmíre viac času ako ktorýkoľvek iný človek. Krikaľov strávil na obežnej dráhe Zeme 803 dní, 9 hodín a 39 minút. Počas tohto obdobia cestoval do svojej budúcnosti o 0,02 sekundy.  

Plynutie času ovplyvňujú dve veci, gravitácia a relatívna rýchlosť. Keď sa astronauti nachádzajú na obežnej dráhe, zároveň sa nachádzajú ďalej od gravitačného stredu našej planéty. V praxi to znamená, že čas pre nich plynie o trošičku rýchlejšie ako čas pre ľudí na Zemi. Zároveň sa však pohybujú obrovskou rýchlosťou, aby z obežnej dráhy planéty “nespadli”. Vysoká rýchlosť zas znamená, že pre astronautov čas plynie trošičku pomalšie. 

Astronauti sú skutoční „cestovatelia v čase“

Vzdialenosť od gravitačného centra Zeme a rýchlosť akou sa pohybujú na orbite majú na plynutie času pre astronauta odlišný vplyv. Zem však nemá nejakú silnú gravitáciu, preto časová dilatácia spôsobená rýchlosťou vyhráva.  

“Astronauti skutočne cestujú malý kúsok do svojich budúcností,” vysvetľuje popularizátor vedy, Colin Stuart.  

Hoci toto cestovanie do budúcnosti skutočne existuje, rozdiely sú naozaj minimálne. Priemerne strávi astronaut na ISS približne 6 mesiacov, počas ktorých sa stane o 0,007 sekúnd mladším ako jeho rovesník na Zemi.  

Časová dilatácia sa však stáva oveľa výraznejšou, čím bližšie sa astronaut nachádza k rýchlosti svetla. Fyzika tvrdí, že žiaden objekt s hmotnosťou nedosiahne rýchlosť svetla, pretože na to by potreboval vynaložiť nekonečné množstvo energie. Môže sa však ku nej priblížiť a v určitom bode sa časová dilatácia stáva problémom, ktorý by musel astronaut brať do úvahy. Jedným z problémov časovej dilatácie je napríklad paradox dvojčiat.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre