Zo satelitov Starlink od spoločnosti SpaceX uniká rádiové žiarenie, hovoria vedci

Satelitné konštelácie ako napríklad Starlink už dlhšie predstavujú pre vedcov problém, nedávno odhalili ďalší.

satelity
Zdroj: Jacques Dayan / shutterstock.com

Obrovské satelitné konštelácie na obežnej dráhe sa stávajú čoraz väčším problémom obzvlášť Starlink, jeden z najambicióznejších projektov podobného druhu, ktorý má pod palcom spoločnosť SpaceX.

V rámci novej štúdie sa vedci z niekoľkých inštitúcií vrátane Inštitútu Maxa Plancka, pozreli teleskopom LOFAR (pozn. redakcie: Low Frequency Array) na 68 satelitov Starlink. Výsledky štúdie odhalili nezamýšľanú elektromagnetickú radiáciu vychádzajúcu z elektroniky satelitov. Táto radiácia má potenciál ovplyvniť vedecké výskumy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedna z oblastí astronomického výskumu sa zameriava na odhaľovanie mimoriadne jemných signálov z vesmíru. Už v minulosti sa museli vedci vysporiadať s rádiovými signálmi, ktoré ľudstvo vytvára na dennej báze. Väčšina rádiových teleskopov teda leží v odľahlých oblastiach s čo najmenším možným šumom. Dnes technológia pokročila natoľko, že viaceré súkromné spoločnosti odštartovali projekt obrovských satelitných konštelácií, ktoré by priniesli internet do každého kúta Zeme.

Hoci je táto myšlienka sama o sebe chválitebná, satelitné konštelácie predstavujú niekoľko problémov. Skladať sa majú z desiatok tisícov satelitov, čím zaplnia už aj tak dosť rušnú orbitu Zeme. Hrozí čoraz vyššie riziko kolízie, ktorá by mohla vytvoriť kaskádu ďalších zrážok a vytvoriť milióny kusov vesmírneho odpadu. Takáto kolízia by efektívne odstrihla ľudstvo od možnosti cestovať do vesmíru.

Ide o najhorší možný scenár, ktorý sa nemusí vyplniť, no už dnes astronómovia čelia problémom. Satelitné konštelácie robia problémy pri rôznych výskumoch, napríklad odrážaním svetla. Astronómovia už v minulosti varovali pred možnými problémami satelitných konštelácií, no do úvahy brali len šum vznikajúci komunikáciou satelitov so Zemou. Objavenie tohto nového zdroja je dostatočný dôvod na prešetrenie situácie.

„Naša práca predstavuje najnovšiu snahu pochopiť dopad satelitných konštelácií na rádiovú astronómiu, tvrdí vedúci štúdie, Federico Di Vruno.

Dá sa problém vyriešiť?

V práci sa zamerali vedci na satelity Starlink, pretože v dobe výskumu má spoločnosť na orbite Zeme najviac satelitov, viac ako 2-tisíc. Počas výskumu odhalili radiáciu v pásme od 110 do 188 MHz vychádzajúcu zo 47 z 68 satelitov. Problém je, že v tomto rozsahu leží aj chránené pásmo od 150,05 do 153 MHz, ktoré je špeciálne vyhradené pre rádiovú astronómiu Medzinárodnou telekomunikačnou úniou.

SpaceX ale neporušuje žiadne zákony. Čo sa týka satelitov, tento druh radiácie nepokrýva žiadna medzinárodná regulácia. Pozemné zariadenia sú však kontrolované prísne, aby nevznikol medzi nimi ruch. Výskumníci vytvorili aj simuláciu, ktorá tento efekt ukázala v prípade niekoľkých satelitných konštelácií.

„Zistili sme, že čím väčšia konštelácia, tým je táto radiácia vážnejším problémom. Obávame sa nielen plánov pre existujúce konštelácie, no hlavne o tie, ktoré sú ešte len v pláne. Ak nezavedieme jasné regulácie, odbor rádiovej astronómie môže byť v ohrození,“ vysvetlil Di Vruno.

Autori štúdie sú v úzkom kontakte so spoločnosťou SpaceX, ktorá poskytuje svoju podporu. Momentálne prebiehajú diskusie o tom ako by mohli situáciu zlepšiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre