Známa platforma na správu kryptomien skončila. Využívali ju kriminálnici. Kryptomeny mali v nej ale aj bežní ľudia

Americká FBI zhodila kryptopeňaženku Samourai, ktorá roky predstavovala raj pre kyberzločincov. Prešli cez ňu viac ako 2-miliardy dolárov.

Kryptomeny hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia.org

Americký vyšetrovací úrad, FBI, vykonal kroky proti platformám s kryptomenami, ktoré nekonali v súlade s opatreniami určenými na zabránenie praniu špinavých peňazí.  

V rámci krokov zadržali platformu na miešanie kryptomien Samourai, ktorá sa síce prezentovala ako platforma podporujúca súkromie, no v skutočnosti išlo o raj pre zločincov, ktorí prostredníctvom nej prali svoje peniaze. „Miešanie kryptomien“ je funkciou tzv. „CoinJoin“, ktorá umožňuje zmiešavanie transakcií s ostatnými používateľmi, čo pomáha maskovať stopu transakcií a zlepšuje súkromie používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyšetrovanie ukázalo, že v rámci tejto platformy sa prali peniaze z ilegálnych obchodov na dark webe, napríklad zo Silk Road (pozn. ide o nelegálne trhovisko) alebo obchodu Hydra Market.  

FBI spolupracovala s Islandskou políciou na zadržaní serverov platformy Samourai a jej aplikácie dostupnej v Obchode Play

“Keonne Rodriguez a William Lonergan Hill sú zodpovední za vývoj, propagáciu a operáciu služby na miešanie kryptomien Samourai, ktorá vykonala ilegálne transakcie vo výške viac ako 2-miliárd amerických dolárov. Táto platforma slúžila ako raj pre kriminálnikov, ktorí cez ňu prali špinavé peniaze vo veľkom. Rodriguez a Hiil údajne vedome sprostredkovali pranie peňazí vo výške viac ako 100-miliónov dolárov z ilegálnych obchodov Silk Road, Hydra Market a celého radu ďalších hackerských a podvodných kampaní,” vysvetľuje právnik Damian Williams.  

Federálny vyšetrovací úrad tvrdí, že aj naďalej pokračuje v prenasledovaní organizácií, ktoré využívajú kryptomeny na ukrytie nezákonnej činnosti. Dokopy cez platformu Samourai prešlo viac ako 2-miliardy amerických dolárov. Táto čiastka plynula od neznámych odosielateľov k neznámym príjemcom, bez akéhokoľvek dohľadu.  

FBI vysvetľuje, že zločinci využívajú technológiu na to, aby sa vyhli policajným zložkám a popritom vytvárajú prostredia, v ktorých môže slobodne dochádzať k zločinnej činnosti. Zakladatelia platformy Samourai takmer desať rokov prevádzkovali platformu, ktorá poskytovala kyberzločincom možnosť bez najmenších problémov preprať svoje nelegálne získané peniaze.  

Problémy môžu mať aj bežní ľudia

FBI zároveň vydala oficiálne vyhlásenie. V ňom upozornila užívateľov, že ak používajú nelicencované služby na posielanie kryptomien, môžu sa stretnúť s problémami počas toho, ako bude vyšetrovanie ďalej prebiehať. Obzvlášť to platí v prípadoch, ak sa ich kryptomeny spájajú so ziskami nadobudnutými ilegálnou činnosťou. V najhorších prípadoch môžu užívatelia stratiť prístup ku svojim financiám úplne.  

samouraiwallet penazenka
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen webu samouraiwallet

Hoci platformy ako Samourai slúžia hlavne kriminálnikom, môžu ich používať aj obyčajní ľudia, ktorí nevykonávajú nezákonnú činnosť. Ak chcete investovať do kryptomien, uistite sa, že platforma je riadne registrovaná na príslušné úrady.  

Legitímne platformy na správu kryptomien by si mali od vás vyžiadať informácie o zákazníkovi. Ide teda o meno, dátum narodenia, adresu a doklad totožnosti. Dávajte si pozor na to, ak si tieto údaje platforma nepýta.  

Užívatelia by si mali uvedomiť aj to, že len preto, že sa aplikácia nachádza v oficiálnom obchode s aplikáciami, neznamená to, že operuje legálne. Zároveň si pochopiteľne dávajte pozor na platformy, ktoré sa prezentujú ako platformy podporujúce ilegálnu činnosť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre