BezpečnosťSpravodajstvo

Nezvyčajná krádež. Hacker ukradol miliardu dolárov v Bitcoinoch a odovzdal ich vláde USA

Ide o veľmi nezvyčajný prípad, za ktorým sa schováva viacero otáznikov

Svet je nevyspytateľným miestom a to aj v pozitívnom slova zmysle. Ešte v októbri minulého roka sme sa venovali téme Dark Webu, kde sme spomínali známe „trhovisko“ – Silk Road (pozn. redakcie: v preklade názov trhovisko je „Hodvábna cesta). Vo svojej podstate ide o trhovisko podobné eBayu, avšak s tým rozdielom, že na ňom nekúpite bežné veci, ale drogy, zbrane a podobne. Toto trhovisko vzniklo ešte začiatkom roka 2011, pričom jeho autor, Ross Ulbricht, bol neskôr odsúdený na niekoľko desiatok rokov väzenia.

Kuriózny prípad krádeže

Najnovšie portál theverge.com poukazuje na kuriózny prípad krádeže, ktorý sa spája s trhoviskom Silk Road. Dôvodom je, že niekoľko dní dozadu Bitcoinový svet obehla správa, že niekto „vybielil“ účet s veľkým objemom peňazí. Dnes už vieme však povedať kto. Ministerstvo spravodlivosti USA totiž oznámilo, že zaistilo obsah elektronickej peňaženky, ktorá obsahovala približne 70-tisíc Bitcoinov. Inými slovami, viac ako 1-miliardu dolárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za týmto úspechom však hľadajte používateľa, ktorý si hovorí „Individual X“. Tento neznámy používateľ ešte v rokoch 2012 až 2013 napadol platobný systém trhoviska Silk Road, kde mal získať prístup k spomínanému objemu Bitcoinov. Tie v týchto dňoch podľa oficiálnej správy odovzdal úradom.

„Silk Road bol najslávnejším online kriminálnym trhom svojej doby,“ uviedol ministerstvo vo svojom vyhlásení. „Úspešné stíhanie zakladateľa Silk Road v roku 2015 nechalo otvorenú otázku za miliardu dolárov. Kam sa podeli peniaze? Dnešná sťažnosť na prepadnutie aspoň čiastočne odpovedá na túto otvorenú otázku. 1 miliarda dolárov z týchto výnosov z trestnej činnosti je teraz v majetku USA.“

Druhým dychom však treba dodať, že menovaný používateľ podľa zverejnených dokumentov len niekoľko dní dozadu súhlasil s tým, že peniaze poputujú na účet vlády. Dnes však nevieme povedať, či to bolo na dobrovoľnej báze, alebo na základe dohody s úradmi, resp. či daný používateľ je na slobode, alebo nie. Americké úrady totiž o existencii tejto peňaženky vedeli. V minulosti sa im dokonca podarilo vystopovať transakcie spojené s touto neznámou osobou. V publikovaných dokumentoch je však táto záhadná osoba označovaná ako neznámy používateľ Individual X.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close