Zlepší sa kvalita signálu, keď dvihnete ruku so smartfónom smerom k nebu?

V prípade slabého mobilného signálu máme tendenciu dvihnúť telefón smerom k nebu, aby sme chytili lepší signál. No otázkou je, či to pomáha. Takáto je odpoveď.

slaby mobilny signal
Zdroj: Rommel Canlas / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Pravdepodobne sa vám to už stalo, chceli ste si zavolať no mobilný signál bol natoľko slabý, že sa to nedalo, prípadne ste signál nemali vôbec. Ak ste sa ocitli v takejto situácii, tak ste okrem nadávok, pravdepodobne dvihli aj ruku spolu so smartfónom, ktorú ste natiahli k oblohe s cieľom, aby ste chytili signál. Pomáha to ale? Na túto otázku odpovedá portál thesun.co.uk, ktorý vyspovedal sieťového experta.

Mávanie rukou nie je ten najlepší nápad

Ak máte nedostatočný mobilný signál, tak bezhlavé mávanie rukou nemusí byť to najvhodnejšie riešenie, aby ste ho chytili, tvrdí expert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Antény vo vašom telefóne prijímajú signály z vysielacích antén všade okolo vás. Tieto antény vysielajú rádiové vlny na všetkých druhoch rôznych frekvencií a antény vo vašom telefóne ich prijímajú.“, vysvetľuje expert.

Ďalej hovorí, že to, ako máte nasmerovaný smartfón, „hore, dole, doľava, doprava“ a podobne, neurobí žiaden zásadný rozdiel. Dôvodom je, že signál okolo nás je väčšinou homogénny. Preložene do ľudskej reči, zmena polohy telefónu signál nezmení. Ďalej dopĺňa, že ide skôr o to, kde sa nachádzate.

„To, čo robí rozdiel, je blízkosť vecí. Ak ste vo svojom dome, môžete sa vykloniť z okna, ak máte hrubé kamenné múry,“ povedal pre The Sun. „Ak ste vonku uprostred ničoho, môžete skončiť s lepším signálom, pretože nie ste obklopení objektmi blokujúcimi vlny,..“ dopĺňa.

Skúste smartfón uchopiť inak

Expert ďalej uvádza, že kvalitu signálu môže ovplyvniť aj to, ako držíte smartfón a to najmä v lokalite, kde je slabý. Skutočnou prekážkou, ktorá bráni tomu, aby ste chytili signál, môže byť vaša ruka, ktorou prekrývate anténu. Inými slovami, blokujete prijímanie a odosielanie signálu.

„Najmä vaša ruka funguje ako skutočná bariéra, aj keď malá,..“, hovorí expert.

Dôvodom je, že ruka môže absorbovať a rozptyľovať rádiové vlny. Mobilné signály, ktoré sa šíria medzi mobilnými zariadeniami a mobilnými vežami, sú vo forme rádiových vĺn. Ruka, ak je postavená medzi mobilným zariadením a mobilnou vežou, môže spôsobiť určitý stupeň oslabenia signálu alebo úplné blokovanie. Treba ale povedať, že blokovanie signálu je pomerne malé, no v krízovej situácii, môže byť tento rozdiel kľúčový a rozhodnúť, či signál chytíte alebo nie.

V súvislosti s kvalitou signálu rovnako treba povedať, že čím máte lepší signál, tak tým môžete mať rýchlejší aj internet. No to nie jediný benefit silného signálu. Okrem iného ruka v ruka s lepšou kvalitou signálu, váš smartfón spotrebuje aj menej energie, aby vás udržal pripojeného k sieti. Inými slovami, šetrí vám batériu mobilu.

Mimochodom, ak by ste si chceli skontrolovať kvalitu mobilného signálu, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne. Nejde totiž len o „paličky“, ktoré vidíme na ukazovateľovi signálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre