Návody

Aká je dobrá rýchlosť internetu? Tieto rýchlosti sú minimum, inak vám bude všetko sekať!

Toto sú minimálne rýchlosti, ktoré potrebujete, aby ste mohli komfortne sledovať TV cez internet, hrať online hry a sťahovať veľké súbory.

Pri výbere pevného ale aj mobilné internetu častokrát pozeráme po rýchlosti sťahovania a odosielania dát. Opýtali ste sa ale niekedy sami seba, aká je dobrá rýchlosť internetu? Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Každý z nás totiž potrebuje inú rýchlosť. Napríklad pri sledovaní televízie pri 4K rozlíšení, potrebujete rýchlejší internet, ako keď cez neho počúvate len rádio. Ako môžete zistiť, akú rýchlosť internetu potrebujete? Je to pomerne jednoduché.

Ako rýchly internet potrebujete?

Vo všeobecnosti platí, že čím rýchlejší internet máte, tak tým to je lepšie. No na druhej strane, s rýchlosťou prenosu dát rastie i cena, ktorú za internet platíme. Preto by sme pri kúpe internetu mali uvažovať nad tým, čo budeme s ním robiť. Prejdime k minimálnym požiadavkám, ktoré by mal internet spĺňať, aby ste s ním mohli robiť základné veci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak plánujete na internete navštevovať len sociálne siete alebo prehliadať web, tak extrémne rýchly internet nepotrebujete. Postačí vám kludne  internet s rýchlosťou 5 Mbps. Ak chcete volať cez internet, rovnako nepotrebujete závratné rýchlosti. Na prenos hlasu alebo na počúvanie hudby na internete vám postačí 1 Mbps. častokrát dokonca i menej! V prípade videohovoru v HD rozlíšení je odporúčaná hodnota 6 Mbps.

Iná situácia ale je, ak chcete sledovať filmy a seriály cez internet. Minimálne odporúčaná hodnota, aby ste mohli sledovať video v HD rozlíšení, je 5 až 8 Mbps. Pre 4K rozlíšenie je odporúčaná najnižšia rýchlosť 25 Mbps.

Samozrejme, ak máte pripojených k jednému internetu viacero zariadení, tak potrebujete aj rýchlejší internet. Zlatým štandardom pri pevnom internete je 50 Mbps a viac. Ide o dostatočnú rýchlosť, aby ste mohli sledovať video vo vysokom rozlíšení a zároveň, aby ste mohli pracovať i s ďalším zariadením. Ak by ste ale chceli sledovať videá súčasne na viacerých zariadeniach cez internet, tak rýchlosť internetu by mala byť niekde medzi 51 až 100 Mbps. Táto rýchlosť je vhodnou aj na sťahovanie väčších súborov.

Pri rýchlosti nad 101 a viac Mbps, môžete v rámci domácnosti robiť prakticky čokoľvek bez toho, aby ste pocítili nejaký diskomfort. Samozrejme, do úvahy ale treba brať i to, koľko zariadení aktívne používate. Ak máte napríklad 4 počítače, na ktorých súčasne pozeráte 4k videá, tak s problémami sa môžete stretnúť aj pri 100 Mbps. Alebo ak často sťahujete veľké súbory, tak vám to môže „zahltiť“ linku tak, že nebudete môcť robiť na internete, čo chcete.

Pri výbere internetu rovnako nezabúdajte ani na obmedzenia, ako je napríklad povolený dátový limit. Mnoho poskytovateľov internetu, najmä v prípade mobilného internetu, potom ako prečerpáte „voľné“ dáta, tak vám obmedzí rýchlosť sťahovania a odosielanie dát.

Ak by ste si chceli dôkladnejšie preštudovať, aké sú odporúčané rýchlosti internetu pre jednotlivé úkony, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close