Zemské jadro je ako „tapiséria z odlišných látok,“ tvrdia vedci: Štúdia po prvýkrát popisuje, ako vyzerá najhlbšia vrstva planéty

Výskumníci z University of Utah naznačujú, že vnútorné jadro Zeme môže byť oveľa rôznorodejšie, než sme doteraz predpokladali.

zemske jadro
Zdroj: Pavel Chagochkin / Shutterstock.com

Dnes už vieme, že sa naša planéta skladá z niekoľkých vrstiev, pričom najhlbšou časťou je vnútorné zemské jadro. To výskumníci častokrát opisujú ako „malú planétu v planéte“ a práve jadro zeme je vrstvou, vďaka ktorej môže život na povrchu existovať.

Na obývateľnosť Zeme samozrejme vplýva veľa rôznych faktorov, no procesy prebiehajúce v zemskom jadre generujú planetárnu magnetosféru, čo je pole chrániace nás pred škodlivým žiarením z vesmíru. Vedci sa zhodujú na tom, že bez magnetického poľa by naša planéta vyzerala úplne inak. Výskumníci z University of Utah v rámci novej štúdie narúšajú pomerne dlho zaužívanú predstavu o tom, ako vnútorná časť zemského jadra vyzerá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predchádzajúce výskumy predpokladali, že sa zemské jadro skladá z väčšiny z homogénnej hmoty. Autori nového výskumu však dokázali, že je to skôr tapiséria zložená z odlišných „látok“ .

„Po prvýkrát v histórii sa nám podarilo dokázať že túto rôznorodosť štruktúry možno pozorovať kdekoľvek vo vnútornom zemskom jadre,“ tvrdí vedúci štúdie, Guanning Pang.

Pozrieť sa cez celú Zem do jadra planéty vedci považujú za nesmierne náročnú úlohu. Ako v rámci štúdie popisujú, zakaždým keď sa chcú pozrieť dovnútra nejakej štruktúry, musia nájsť spôsob, ako odstrániť plytké procesy. Hoci ich štúdia prináša významné poznatky o vnútornom jadre Zeme, stále je toho veľa, čo o tejto vrstve nevieme.

Autori štúdie pri práci využili jedinečný dataset, ktorý vytvorila globálna seizmická sieť, ktorá je určená na odhaľovanie jadrových výbuchov. V roku 1996 OSN založila komisiu, ktorá mala dozerať na plnenie medzinárodnej zmluvy zakazujúcej testovanie a používanie jadrových zbraní. Hlavným komponentom kontroly bol medzinárodný monitorovací systém IMS. Úlohou tohto systému je odhaľovať seizmické vlny spôsobené jadrovými explóziami, no mimo to výskumníkom poskytuje studnicu cenných dát.

Vnútorné jadro Zeme nie je všade rovnaké

Vnútornú časť zemského jadra vedci opisujú ako „planétu v planéte“. Skladá sa hlavne zo železa a niklu, pričom ju od zvyšku planéty delí „oceán“ roztavenej hmoty. Výskumníci v rozmedzí rokov 2001 a 2003 pozorovali zmeny v rotácii vnútorného jadra, čo môže mať vplyv na zmenu v dĺžke dňa.

Pre potreby nového výskumu sa vedci pozreli na dáta, ktoré zaznamenalo 20 seizmometrických staníc umiestnených po celom svete vrátane Antarktídy. Najväčším poznatkom štúdie je rôznorodosť vnútorného zemského jadra. Dlhú dobu vedci považovali tento útvar za homogénny, teda s rovnakou štruktúrou. Ako ukázala nová štúdia, rôznorodosť štruktúry je výraznejšia, čím hlbšie k centru planéty ideme.

„Predpokladáme, že túto kompozičnú rôznorodosť ovplyvnila rýchlosť rastu vnútorného jadra. Spočiatku rástlo prudko, potom sa situácia upokojila a začalo rásť oveľa pomalšie. Nie všetko železo pod tlakom spevnelo, veríme že vo vnútri stále môže byť uväznené tekuté železo,“ vysvetlil Keith Koper, jeden z autorov štúdie.

Výskumníci pokračujú aj naďalej v štúdii zemského jadra, najhlbšej vrstvy planéty. Lepšie pochopenie vnútorných procesov Zeme má významné praktické dôsledky. Napríklad, ak dokážeme lepšie predpovedať zemetrasenia a iné prírodné katastrofy, môžeme lepšie ochrániť životy a majetok. Okrem toho môže štúdium vnútorného jadra prispieť k hlbšiemu porozumeniu evolučných dejín našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre