Zemské jadro relatívne nedávno zmenilo smer svojej rotácie: Čo sa deje pod našimi nohami?

Zemské jadro je najhlbšou vrstvou našej planéty a stále o ňom veľa nevieme.

Zemské jadro
Zdroj: flickr.com (Shea Huening) CC BY-ND 2.0

Zemské jadro je najhlbšou vrstvou našej planéty a práve preto o tejto vrstve veľa nevieme. Ako ho chcú výskumníci skúmať, musia sa spoľahnúť na seizmické vlny, ktoré touto vrstvou prechádzajú.

Vieme ale, že sa zemské jadro skladá z dvoch vrstiev. Tekutejšieho vonkajšieho jadra a pevného vnútorného jadra. Vnútorné jadro sa skladá zo železa a niklu a podľa minuloročnej štúdie môže oscilovať, alebo dokonca aj meniť smer svojej rotácie. Za touto prácou stáli výskumníci z University of Southern California. Ich štúdia sa bije s dlho akceptovanými modelmi ktoré tvrdili, že jadro konzistentne rotuje rýchlejšie ako povrch planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky štúdie naznačujú, že vnútorná časť zemského jadra spomalila svoju rotáciu a zmenila smer v šesťročnom úseku medzi rokmi 1969 až 1974. K týmto výsledkom sa dopracovali analýzou seizmických dát. Autori zároveň tvrdia, že ich nový model by mohol pomôcť vysvetliť odlišnú dĺžku dňa – fenomén, ktorý pozorujeme už niekoľko desaťročí.

„Dáta potvrdzujú, že povrch planéty rotuje inak ako vnútorná časť zemského jadra, čo sa predpokladalo už posledných 20 rokov. Avšak naše pozorovania dokázali aj to, že medzi rokmi 1969-71 vnútorné jadro rotovalo o čosi pomalšie a medzi rokmi 1971-74 sa pohybovalo do opačného smeru. Popri tom sa dĺžka dňa predlžovala alebo skracovala, ako by sme mohli očakávať,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, John Vidale.

Autori štúdie vysvetľujú, že najpravdepodobnejšou interpretáciou dát je oscilácia vnútornej časti zemského jadra. Hoci toho o tejto vrstve veľa nevieme, za posledných 30 rokov naše poznatky o jadre planéty dramaticky vzrástli. Už vieme, že vnútorné jadro je horúca a hustá guľa o veľkosti Pluta, ktorá sa v priebehu desaťročí mení.

Oscilácia zemského jadra

Zemské jadro nemožno pozorovať priamo. Všetko čo o tejto zemskej vrstve vieme, získali vedci pomocou náročných nepriamych pozorovaní. Už v roku 1996 výskumníci naznačovali, že jadro Zeme rotuje rýchlejšie ako povrch, približne o jeden stupeň ročne. Nová štúdia toto tvrdenie potvrdila, no dodala, že takzvaná „superrotácia“ prebieha o niečo pomalšie.

Vidale dokázal, že jadro rotuje rýchlejšie len o 0,1 stupňa ročne. K tomuto výsledku sa autori dopracovali štúdiou seizmických vĺn, ktoré vznikli počas sovietskych podzemných jadrových testov. Tie prebehli v rozmedzí rokov 1971-74 v oblasti Nová zem. Autori štúdie, Wang a Vidale sa však pozreli ešte na skoršie jadrové testy v rokoch 1969 a 1971. Tento výskum odhalil, že vnútorné jadro rotovalo iným smerom.

Výsledky štúdie sú prvými, ktoré priamym seizmologickým pozorovaním odhalili predpokladaný šesťročný oscilačný cyklus. Táto teória síce nejakú dobu existovala, no vedecká komunita sa nedokázala zhodnúť na tom, či je pravdivá.

Jadro našej Zeme pravidelne obracia svoju rotáciu
Zdroj: USC (Edward Sotelo)

„Keď sme do výskumu išli, čakali sme že uvidíme konzistentnú rotáciu vnútorného jadra. Namiesto toho sme našli pravý opak. Prekvapilo nás, keď jadro rotovalo do iného smeru,“ hovorí Vidale.

V ďalších vedeckých prácach sa vedci pokúsia hlbšie nahliadnuť do vnútorného jadra. Jednou z otázok, ktorú sa pokúsia zodpovedať, je to, či je vnútorné jadro pohyblivé, alebo je uzamknuté na jednom mieste. Tieto otázky pomôžu vedcom odpovedať na to, ako jadro vzniklo a ako sa postupom času bude vyvíjať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre