Zem mohla byť v skutočnosti kedysi plochá, no veľmi dlhý čas dozadu

Výskumníkov nikdy nenapadlo pozrieť sa lepšie na tvar vznikajúcich planét, predpokladalo sa, že ide o sféry. Mohli sa však mýliť.

plocha zem
Zdroj: Elena Schweitzer / Shutterstock.com

Astrofyzici z University of Central Lancashire odhalili, že mladé planéty majú tesne po vzniku viac sploštený tvar, než sa pôvodne predpokladalo. Výskumníci doteraz predpokladali, že mladé planéty vznikajú ako sféry.  

K výsledkom sa vedci dopracovali pomocou počítačových simulácií, ktoré modelovali vznik planét podľa teórie nestability protoplanetárneho disku. Podľa tejto teórie nové planéty vznikajú relatívne rýchlo po rozpade disku hmoty, ktorý existuje okolo mladej hviezdy krátko po ukončení jej formácie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na základe výsledkov simulácií astrofyzici následne porovnávali získané dáta s pozorovaniami a poznatkami o vzniku planét. V rámci štúdie sa sústredili hlavne na tvar mladých planét a ako tieto planéty rastú. Zároveň ale skúmali formáciu planét pod rôznymi podmienkami, napríklad inou ambientnou teplotou alebo hustotou plynu.  

“Za posledných tridsať rokov sme objavili množstvo exoplanét, teda planét za hranicami Slnečnej sústavy. Stále však nemáme predstavu o tom, ako vznikajú, hoci sme ich už odhalili tisíce,” tvrdí doktor Adam Fenton, vedúci nového výskumu.  

Dnes výskumníci pracujú s dvoma teóriami planetárnej formácie. Prvou je, že nové planéty vznikajú postupným nabaľovaním plynu a prachu. Počas tohto dlhodobého procesu vznikajú čoraz väčšie “zrnká” hmoty, ktoré sa na seba priliepajú a tým vyformujú celú planétu. Druhou teóriou je, že sa protoplanetárny disk hviezdy rozpadne na niekoľko väčších zhlukov a z týchto zhlukov vznikajú nové planéty podstatne rýchlejšie.  

„Študovali sme formovanie planét už dlho, ale nikdy nás nenapadlo kontrolovať tvar planét pri ich formovaní v simuláciách,“ povedal Dr. Dimitris Stamatellos, spoluriešiteľ štúdie. „Vždy sme predpokladali, že sú guľovité.“

Planéty vznikajú ako sploštené sféry

Teória o nestabilite disku je lákavá, no nie až tak obľúbená. Už v minulosti sa ale ukázalo, že veľké planéty môžu vzniknúť relatívne rýchlo aj ďaleko od svojej hviezdy. Autori výskumu vysvetľujú, že aj napriek dlhoročnému výskumu planetárnej formácie ich zatiaľ nikdy nenapadlo pozrieť sa na tvar vznikajúcich planét. Vedci tak nejak vždy predpokladali, že planéty vznikajú ako sféry.  

“Naozaj nás veľmi prekvapilo keď sme zistili, že nie sú sférické, ale ide o takzvané oblé sféroidy,” vysvetlil doktor Dimitris Stamatellos, spoluautor výskumu.  

Po vytvorení simulácií výskumníci svoje podozrenia potvrdili aj dátami z pozorovaní. Ploskejší tvar planét môže podľa nich pomôcť zodpovedať mimoriadne dôležité otázky o tom, ako planéty skutočne vznikajú. Výsledky ich štúdie zároveň poukazujú na to, že teória o nestabilite protoplanetárneho disku môže byť správnejšia, hoci nie je až tak obľúbená ako tá prvá.  

Štúdia zároveň dokazuje, že planéty rastú skôr tak, že naberajú materiál v oblasti pólov, nie rovníka, ako sa spočiatku predpokladalo. Podľa autorov to znamená, že sa mladé planéty môžu v teleskopoch javiť inak, vzhľadom na uhol, pod akým planéty skúmame. V ďalších krokoch chcú vedci zistiť, či má prostredie a chemická kompozícia protoplanetárneho disku vplyv na to, aký tvar bude mať zárodok planéty.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre