Astronómovia neverili vlastným očiam: Pozorovali prvý protoplanetárny disk mimo našej galaxie!

Astronómovia z Európskeho južného observatória si po prvýkrát všimli dôležitú štruktúru okolo hviezdy, ktorá sa nachádza v susediacej galaxii.

Protoplanetárny disk mladej hviezdy ukrýva veľké tajomstvo
Zdroj: ESO/L. Calçada

Astronómom z Európskeho južného observatória sa podaril pozoruhodný objav. Po prvýkrát pozorovali disk hmoty okolo hviezdy, ktorá sa nachádza v inej galaxii. V tomto prípade ho pozorovali okolo mladej hviezdy vo Veľkom Magellanovom oblaku, trpasličej galaxii susediacej s Mliečnou dráhou.  

Disk hmoty okolo hviezdy je rovnaký ako protoplanetárne disky, ktoré astronómovia objavujú okolo mladých hviezd v Mliečnej dráhe. Z týchto diskov sa môžu postupom času vyformovať nové planéty.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Keď sme prvýkrát uvideli dôkazy naznačujúce existenciu rotujúcej štruktúry okolo tejto hviezdy, považovali sme to za naozaj špeciálny moment. Neverili sme, že sa skutočne pozeráme na prvý extragalaktický akrečný alebo inak protoplanetárny disk hviezdy,” vysvetľuje Anna McLeod, vedúca novej štúdie, popisujúcej objav.  

Nové hviezdy vznikajú z oblaku plynu, ktorý prešiel gravitačným narušením. Toto narušenie spôsobuje, že sa hmota začína koncentrovať v určitom bode oblaku. Hmota oblaku vytvára väčší a väčší zhluk, až kým v jadre tohto zhluku nevzniknú podmienky pre jadrovú fúziu. V tom momente vzniká hviezda, ktorá okolo seba vytvára akrečný disk a tým podporuje svoju formáciu. V tomto disku môže dôjsť k vytvoreniu ďalších zhlukov plynu a prachu, z čoho vznikajú nové planéty.  

Objav prvého extragalaktického protoplanetárneho disku prišiel z inštrumentu MUSE, ktorý je súčasťou teleskopu Very Large Telescope. Astronómovia si najskôr všimli prúd hmoty, ktorý vychádzal z hviezdy HH 1177. Táto hviezda sa nachádzala hlboko v plynovej štruktúre Veľkého Magellanovho oblaku, trpasličej galaxii susediacej s Mliečnou dráhou.  

Prvý akrečný disk pozorovaný mimo našej galaxie

Existencia tohto prúdu hmoty v drvivej väčšine prípadov prezrádza existenciu akrečného disku. Ďalšie pozorovania potvrdili, že tento prípad nie je iný. Ako vysvetľujú astronómovia, hviezda svojou gravitáciou priťahuje hmotu okolo. Táto hmota nemôže padnúť priamo do hviezdy, namiesto toho sa hromadí v prstencovej štruktúre a rotuje okolo hviezdy, pričom do nej padá po špirálovitej dráhe. Čím bližšie sa hmota nachádza k hviezde, tým rotuje rýchlejšie. Práve rozdiel v rýchlosti rotujúceho plynu vedcom nakoniec prezradil, že sa okolo hviezdy nachádza akrečný disk.  

Akrečný a protoplanetárny disk v tomto prípade opisujú jednu a tú istú štruktúru. Rozdiel medzi nimi je len v tom, či sa v disku hmoty vytvárajú zárodky planét alebo nie. Keďže ide o hviezdu mimo našej galaxie, potvrdiť formáciu nových planét je extrémne náročné, ak nie nemožné s našimi existujúcimi prístrojmi. Astronómovia si však všimli, že disk vznikol okolo mimoriadne masívnej hviezdy. Tieto typy hviezd vznikajú oveľa rýchlejšie ako naše Slnko, no zároveň žijú oveľa kratší život.  

V našej galaxii nemôžeme podobné hviezdy dobre pozorovať, pretože ich zakrýva množstvo plynu a prachu. Táto hviezda sa však nachádza neuveriteľných 160-tisíc svetelných rokov od nás. Ako sme už viackrát spomenuli, leží v inej galaxii, čo znamená, že vzniká z materiálu, ktorý sa od základov líši od materiálu v Mliečnej dráhe. V prípade hviezd HH 1177 astronómovia pozorovali menší obsah prachu v plynnom oblaku. Znamená to, že naše prístroje mali jedinečný výhľad na formáciu tejto hviezdy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre