„Zdalo sa, že radiačný prúd cestuje sedemnásobkom rýchlosti svetla“: Vedci opisujú kolosálnu zrážku dvoch neutrónových hviezd

Ešte v roku 2017 do seba vrazili dve neutrónové hviezdy. Vedci až po niekoľkých rokoch prinášajú obraz o tom, čo sa stalo.

Astronómovia opisujú mimoriadne divokú zrážku dvoch neutrónových hviezd
Zdroj: YouTube (MIT)

V roku 2017 vedci zaznamenali kolosálnu zrážku dvoch neutrónových hviezd, po čiernych dierach ide o najextrémnejšie objekty aké možno vo vesmíre nájsť. Tieto typy hviezd majú priemer do 20 km no hmotnosť väčšiu ako naše Slnko. Ak by ste zobrali lyžičku neutrónovej hviezdy na Zem, vážila by najmenej 4-miliardy ton, informuje NASA.

Keď sa tieto dva extrémy čelne zrazia, výsledná kolízia otrasie celým časopriestorom. Tak sa stalo aj v prípade GW170817. Masívne vesmírne kolízie vytvárajú gravitačné vlny, ktoré môžu pomocou citlivých nástrojov vedci zachytiť. Gravitačné vlny sa definujú ako porucha v zakrivení časopriestoru, ktorá sa ako vlny šíri od zdroja rýchlosťou svetla. Navrhol ich Henri Poincaré v roku 1905 a v roku 1916 ich predpovedal aj Albert Einstein.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronónomovia predpokladajú, že zrážka dvoch neutrónových hviezd GW170817 uvoľnila energiu rovnajúcu sa explózii supernovy. V rámci tohto pozorovania vedci po prvýkrát zaznamenali kombináciu gravitačných vĺn a gama žiarenia z procesu zlúčenia neutrónových hviezd. Krátko po kolízii astronómovia zaznamenali obrovskú erupciu radiácie, ktorá zdecimovala okolitý materiál. Na udalosť sa krátko no to pozrel aj Hubblov vesmírny ďalekohľad približne.

Pomocou vesmírneho ďalekohľadu dokázali odmerať pohyb materiálu, do ktorého radiačný prúd narazil. Zatiaľ čo radiačný prúd unikal oveľa rýchlejšie, materiál sa pohyboval od miesta zrážky relatívne pomaly. Podľa pozorovaní sa radiačný prúd pohyboval rýchlosťou 99,97% rýchlosti svetla.

Po obrovskej zrážke

Z neutrónových hviezd sa po kolosálnej zrážke stali čierne diery a následne začali všetok materiál priťahovať k sebe. Predpokladá sa, že radiačný prúd vychádzal z pólov čiernej diery po tom, ako pohltila časť okolitej hmoty. Hoci sa udalosť odohrala v roku 2017, niekoľko rokov vedcom zabrala analýza dát z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a iných teleskopov, ktoré udalosť sledovali. Explóziu študovalo podľa NASA až 70 rôznych observatórií.

„Prekvapuje ma, že Hubblov ďalekohľad priniesol tak presné merania. Tie môžu súperiť s mimoriadne presnými rádiovými teleskopmi VLBI, ktoré sa nachádzajú po celom svete,“ vysvetľuje Kunal Mooley z inštitútu Caltech.

Popísanie kolosálnej kolízie neutrónových hviezd vznikalo v spolupráci s americkou a európskou vesmírnou agentúrou. K získaniu presných výsledkov sa podľa slov vedcov zapojených do práce, vyžadovali mesiace mimoriadne opatrnej analýzy dát.

Zaujímavosťou je, že prvotné pozorovania naznačili, že radiačný prúd cestuje až sedemnásobkom rýchlosti svetla. Neskoršie pozorovania ukázali len štvornásobok. Nič však nedokáže prekonať rýchlosť svetla a tento pohyb je len ilúziou, vysvetľujú astronómovia. Lúč sa blíži k Zemi takmer rýchlosťou svetla a svetlo, ktoré neskôr vylúči má kratšiu cestu. Autori výskumu to prirovnávajú k naháňaniu sa za vlastným svetlom. V praxi to však znamená, že rýchlosť tohto lúča sa častokrát preceňuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre