Príliš dobré na to, aby to mohla byť pravda: Radar pre gravitačné vlny by astronómom mohol pomôcť objaviť „neviditeľný vesmír“

Nová vedecká práca odrážajúca sa od Einsteinových teórií, ponúka spôsob, ako odhaliť temnú hmotu, či vzdialené hviezdy.

Radar, schopný zachytiť gravitačné vlny môže astronómom pomôcť odhaliť neviditeľnú časť vesmíru
Zdroj: Wikimedia, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Astronómovia po prvýkrát zachytili gravitačné vlny v roku 2015 a prostredníctvom nich sledovali jedny z najdivokejších vesmírnych udalostí – zlučovanie dvoch čiernych dier.

Dnes ich zachytávajú pravidelne, no fyzici si všimli jednu z ich vlastností a to tú, že gravitačné vlny môžu zmeniť svoj kurz. To vyplýva z Einsteinových teórií, v ktorých tvrdí, že hmota má silu zakriviť časopriestor v ktorom sa nachádza. Ak gravitačná vlna prejde cez tieto narušenia, jej kurz sa zmení. V praxi to znamená, že časť signálu sa k Zemi môže dostať o čosi neskôr, píše portál Science News.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci predpokladali, že tieto oneskorené signály sú príliš slabé na to, aby sme ich mohli zachytiť. Vo svojom novom výskume sa vedci z Case Western Reserve University pokúsili zistiť, či to tak naozaj je. Odrážajúc sa od Einsteinových teórií dvojica fyzikov vypočítala silu signálu, ktorého vlny sa rozptýlili vplyvom gravitačného poľa hviezdy.

Sľubné výsledky

Vedcov výsledok prekvapil. Ukázalo sa, že gravitačné „ozveny“ môžu byť oveľa silnejšie, než sa prvotne predpokladalo. Autori štúdie, Craig Copi a Glenn Starkman uvádzajú, že astronómovia môžu tieto oneskorené signály využiť na to, aby odhalili štruktúry vo vnútri hviezd. Ďalší spôsob, ako ich využiť je identifikovanie masívnych objektov, ktoré by sme za normálnych okolností vidieť nedokázali. Medzi tieto objekty patrí napríklad zvláštna temná hmota alebo neutrónová hviezda na druhej strane vesmíru.

„Výsledky našej štúdie sú šokujúce. Stále sa pokúšame pochopiť ako tieto ozveny fungujú a či sú vôbec reálne. Zdá sa nám, že výsledky sú až príliš dobré na to, aby mohli byť pravdivé,“ vysvetľujú autori.

K výskumu sa vyjadrili aj ďalší astrofyzici, ktorým sa myšlienka zdá „mimoriadne zaujímavá“. Autori štúdie tvrdia, že odhaľovanie gravitačných vĺn, či už priamych alebo ozvien, by mohlo viesť k vytvoreniu takzvaného Gradaru – radaru pre gravitačné vlny.

Zatiaľ ale nie je nič isté. Prvotné výsledky sú síce mimoriadne sľubné, no štúdia teraz musí prejsť ostrou kritikou. Ak aj obstojí, vedci stále nebudú mať vyhraté. Vedecká komunita totiž musí konceptu gradaru porozumieť o čosi lepšie, než by ho mohla začať reálne využívať v praxi. Ako hovoria autori štúdie, tento nápad pracuje s mimoriadne komplikovanými kalkuláciami.

Zároveň však ide o príbeh, ktorý kopíruje pátranie po gravitačných vlnách. Spočiatku astronómovia súperili s výpočtami, ktoré by im umožnili lepšie pochopiť, ako gravitačné vlny merať. Dnes sa však tento vedný odbor stavia na vlastné nohy a vedci majú v tomto smere o niečo viac slobody. Fyzici tvrdia, že teraz je doba, kedy sa môže dať priestor kreatívnym teóriám, pretože práve tie vedú k revolučným objavom, hoci nie vždy je možné kreatívne prístupy k problému potvrdiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre