Zbavujete sa starého zariadenia? Na zmazanie tohto nastavenia väčšina ľudí zabúda a vystavujú sa tak nebezpečenstvu!

Pri zahodení alebo predaji starého zariadenia, nestačí z neho len odstrániť uložené dáta ako sú fotografie, správy a ďalšie.

Zdroj: ANDRANIK HAKOBYAN / Shutterstock.com

Určite to poznáte, používate nejaké zariadenie dlhšiu dobu a rozhodnete sa kúpiť nové. No čo by ste mali spraviť so starým? Pravdepodobne ho nenecháte len tak ležať v zásuvke stola, keď má ešte nejakú hodnotu. Keď predávate, darujete alebo chcete vyhodiť svoj starý počítač alebo mobil, pravdepodobne nezabudnete vymazať všetky súbory, fotky a všetko čo je súkromné. Lenže je tu ešte niečo, na čo väčšina zabúda a treba to vymazať, nie len zo starého mobilu, počítača ale dokonca aj z chladničky alebo z hodiniek. Ide o nastavenia pre pripojenie na Wi-Fi sieť. 

Prečo je nebezpečné, ak v zariadení necháte uložené dáta o Wi-Fi sieti

V sieti, ktorú využívate doma alebo v práci, si zariadenia väčšinou navzájom dôverujú. Takže, keď sa pripojíte k niekoho Wi-Fi sieti, je naozaj ľahké kradnúť fotografie a dokumenty z iných zariadení pripojených k sieti prezrádzajú experti na bezpečnosť z portálu Kaspersky.com. To ale nie je jediný dôvod, prečo by ste tak mali spraviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak je sieť infiltrovaná kvôli nelegálnej aktivite, ako spam alebo DDoS útoky, útočník ktorý zneužije sieť, môže napadnúť rôzne zariadenia. Majiteľ zariadenia, ktoré je napadnuté, si môže všimnúť, že jeho zariadenie je pomalšie a vo výnimočných prípadoch ich môže zablokovať samotný poskytovateľ ich internetových služieb či k nim môže zavítať polícia. Dobrým príkladom je masívne zneužitie routerov TP Link, kedy útočníci premenili routery tisícok ľudí na to, aby cez ne smerovali útoky na ciele. V tomto prípade ale využili bezpečnostní dieru v konkrétnych modeloch vysielačov.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Hackeri, ktorí získajú prístup k vašej sieti, sa môžu potenciálne pripojiť aj k zariadeniam, ako je sú napríklad bezpečnostné kamery, ktoré využívajú vašu sieť. Môžu na to využiť rôzne zraniteľnosti vo softvéri, aby tak spravili. Prípadne, sa môžu pripojiť aj k vášmu routeru a ovládnuť ho. Pomocou pár klikov môžu meniť následne nastavenia, sledovať zariadenia pripojené k sieti, manipulovať webovou prevádzkou a podobne. Nehovor viac o tom, že môžu potenciálne sledovať aj to, čo robíte. Napríklad môžu odchytiť prihlasovacie údaje do rôznych služieb. Tento typ útoku sa volá man-in-the-middle, teda muž uprostred a je častejší, než si myslíte.

Taktiež môžu cez zariadenia pripojené k sieti vykonať na vás ransomware útok. Väčšinou siete totiž chránime pred vonkajšími hrozbami a zariadeniam, ktoré sú k nej pripojené, už nevenujeme veľkú pozornosť. Hacker sa tak môže dostať do ďalších zariadení pripojených k sieti. Pri tomto type útoku hacker zablokuje prístup k počítaču alebo jeho častiam a žiada výkupné.

ransomware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Ako sa dajú ukradnúť Wi-Fi nastavenia

Väčšina zariadení ukladá do nastavení informácie o Wi-Fi sieti. Tieto údaje zároveň často nebývajú zašifrované. Ak ide o zariadenie, ako mobil a podobne, tak útočník vie prihlasovacie údaje často odkryť pomocou pár klikov. Tým sa výrazne zjednoduší život hackera, ktorý chce ukradnúť citlivé údaje. Je pre neho preto naozaj ľahké zistiť, kto to vlastnil pred nimi zariadenie, ku akým sieťam sa pripájal a podobne.

  • Ak ste zariadenie predali, kupec ľahko vie zistiť, koho má napadnúť.
  • Ak ste zariadenie darovali, potenciálny útočník vie ľahko odhaliť, od koho je.
  • Ak ste zariadenie vyhodili v blízkosti vášho domova, hacker môžu identifikovať vašu domácnosť pomerne rýchlo a jednoducho.

Rovnako sa vyhýbajte aj pomenovaniu siete ako „Martinova sieť“, „Wi-Fi kaviareň“, „Wi-Fi Nevädzová“, a podobne. Ide o informácie, pomocou ktorých vie útočník zredukovať potenciálne obete útoku na minimum.

Ako sa chrániť pred únikom Wi-Fi

Resetujte a všetko vymažte

Vymažte nastavenia zo všetkých zariadení pred tým, ako ich predáte, vyhodíte alebo čokoľvek iné. Pre zariadenia, ako sú smartfóny, notebooky či počítače, sa odporúča disk naformátovať najmenej dvakrát. Predtým, ako ho ale naformátujete, tak ho zaplňte nepotrebnými dátami a potom všetko odstráňte. Pre všetky ostatné sa odporúča obnovenie továrenských nastavení a taktiež vymazať všetky údaje. Po resetovaní prejdite do nastavení a uistite sa, že je všetko naozaj preč. A následne pre istotu znovu resetujte zariadenie. Nie je však vždy zaručené, že všetko bude naozaj vymazané.

Zmeniť nastavenia Wi-Fi siete

Táto metóda je naozaj spoľahlivá a nie je ani nejak technicky náročná, takže ju zvládne takmer hocikto. Keď sa zbavíte starého zariadenia, zmeňte WiFi heslo a taktiež aktualizujte nastavenia na všetkých ostatných zariadeniach. Samozrejme nezabudnite použiť silné heslo.

Kontrola prístupu

Nakonfigurujte router tak, aby zariadenie, ktoré je novo pripojené alebo ho nepozná, nemalo hneď prístup k internetu a aby bolo izolované do vtedy, kým mu nepovolíte sieť využívať. Rovnako vám odporúčame, aby ste vypli funkciu WPS. Účelom tejto funkcie je zjednodušiť to, aby sa vedeli cudzie zariadenia pripojiť k vysielaču. Ku mnohým routerom sa je možné pripojiť potom, ako zadáte PIN heslo, ktoré prelomiť nie je tak náročné. Túto funkciu môžete vypnúť cez nastavenia vášho routeru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre