Zasekne sa ľudstvo v jednej z niekoľkých evolučných pascí? Vedci hovoria, že človek je už na hrane zaseknutia sa

Evolučné pasce vidíme všade okolo seba. Podarí sa nám do jednej spadnúť, alebo sa im vyhneme úplne?

buducnost a pritomnost
Zdroj: DALL·E, Vosveteit.sk,

Evolúcia už miliardy rokov tvaruje život na tejto planéte. Hoci človeka môžeme právom považovať za najvyspelejšieho živočícha Zeme, naša evolúcia sa ani zďaleka neskončila.

Evolúcia nie je proces, ktorý by mal jasne definovaný začiatok alebo koniec. Všetko sa vyvíja, prispôsobuje sa novým podmienkam a hľadá spôsoby, ako čo najlepšie prežiť v určitom prostredí. Ako sme už spomenuli, aj človek sa neustále vyvíja, hoci povedať kam nás evolúcia tlačí je takmer nemožné. Výskumníci zo Stockholm University v rámci novej štúdie pripravili 14 rôznych evolučných koncov, ktoré by mohli pre ľudstvo teoreticky predstavovať problém.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klimatické zmeny, nedostatok jedla, finančné krízy či globálne pandémie. To všetko sú problémy, ktoré sa na nás začali v poslednej dobe sypať všetky naraz a v menších časových úsekoch, ako kedykoľvek predtým. Výskumníci označujú simultánny priebeh viacerých veľkých problémov ako polykríza.  

“Ľudia sú mimoriadne kreatívny druh. Dokážeme inovovať a prispôsobiť sa obrovskému množstvu rozličných okolností. Našou silnou stránkou je aj schopnosť kooperovať na prekvapivo veľkých škálach. Zároveň musíme povedať, že tieto schopnosti majú neželané vedľajšie účinky,” tvrdí Peter Sogaard Jorgensen, jeden z autorov štúdie.  

Na nové problémy nemusíme odpovedať správnym spôsobom

Jorgensen vysvetľuje, že možno sme boli až príliš múdri a úspešní, než by nám bolo dobré. V rámci štúdie sa vedcom podarilo zistiť, že ak si nedáme pozor, mohli by sme nakoniec skončiť v takzvaných evolučných pasciach. Štúdia ich predstavila 14. Medzi tieto evolučné pasce patrí napríklad zjednodušenie poľnohospodárstva, ekonomický rast, ktorý nepomáha ľuďom ani prostrediu, nestabilita globálnej spolupráce, globálne otepľovanie či umelá inteligencia.  

Evolučné pasce pritom nie sú novým konceptom. Vo zvieracej ríši sa s nimi stretávame stále. Napríklad hmyz ide za svetlom, no tento evolučný reflex vedie v modernom svete k jeho záhube. Rovnako aj ľudia majú potenciál reagovať na nové fenomény škodlivým spôsobom.  

Napríklad zjednodušenie poľnohospodárstva je jednou z evolučných pascí človeka. Dnes sa spoliehame na niekoľko základných plodín, napríklad obilie, ryžu, kukuricu či sóju. Na jednej strane náš príjem kalórií konzumovaním týchto potravín vystrelil nahor. Na tej druhej sa spoliehame na štyri základné plodiny, ktoré sú rovnako náchylné na klimatické zmeny ako ostatné rastliny. Môže sa stať, že bude problém tieto plodiny vypestovať, čo môže znamenať krízu obrovských rozmerov.  

Autori štúdie vysvetľujú, že zo 14 evolučných pascí je 12 v pokročilom štádiu. Znamená to, že človek už je na hrane zaseknutia sa, pričom dostať sa von z tejto pasce môže byť problém. Vedci si zároveň všimli, že spoločenstvá po celom svete sa hýbu zlým smerom v najmenej 10 prípadoch zo 14. Autori zároveň vysvetľujú, že tieto evolučné pasce sú navzájom previazané. Ak zapadneme do jednej, pravdepodobne sa neskôr zasekneme aj v inej.  Zároveň však autori upokojujú, že situácia nie je tak vážna, aby sme panikárili. Ľudia by však mali vedieť o možných rizikách, ktoré sa môžu v budúcnosti objaviť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre