Technológie

Zariadenie budúcnosti? Pozrite sa na robota, ktorý sa pilne stará o rastlinu na svojej hlave

Každý z nás sa ešte na základnej škole stretol s tým, že rastliny potrebujú ku svojmu životu dostatok slnečných lúčov. Väčšina rastlín sa za slnečnými lúčmi doslova naťahuje a, čím sa snažia dostať ku slnku čo najbližšie, aby mali dostatok slnečného žiarenia. Rastliny nemajú žiadny iný pohybový mechanizmus, tým pádom je ich stretching ich jedinou formou potencionálnej záchrany. Čo ale keby mali rastliny nohy a dokázali by si za slnkom docupitať? Nad touto myšlienkou sa zamýšľal Sun Tianqu, zakladateľ čínskej spoločnosti Vincross.

Rastlinám môžu pomôcť moderné technológie

Zdroj: theverge.com

I keď evolúcia rastlinám nohy nedopriala, môžeme im pomôcť tými najmodernejšími technológiami. Predstavme si teda robota od spoločnosti Vinross, ktorý sa o rastlinu umiestnenú na chrbte dokáže pilne postarať. Robot s 6 nohami zrejme každému pripomína veľkého kraba, na ktorého hlave sa nachádza malá rastlina. Najväčšou zaujímavosťou je zrejme jeho schopnosť pohybovať sa za slnečnými lúčmi, poprípade naspäť do tieňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: theverge.com

Taktiež dokáže identifikovať aj nízku hladinu vody v pôde rastliny. Nedostatok vody dáva najavo celkom smiešnym prešľapovaním na mieste, pripomínajúc človeka, ktorému treba ísť akútne na toaletu. Malinký robot taktiež dokáže interagovať aj s človekom. Pri priblížení oboch dlaní sa snaží robot na dlane človeka vyštverať, no nevedno, či sa jedná o skutočne užitočnú funkciu, alebo ide iba o smiešny easter egg.

Zdroj: theverge.com

Spoločnosť bližšie neprezradila využité technológie, no v jeho útrobách sa určite nachádza zložitý robotický mechanizmus, ktorý umožňuje celkom plynulú chôdzu. V jeho malom tele sa takisto musí nachádzať hneď niekoľko svetelných senzorov, vďaka ktorým dokáže robot určite intenzitu slnečného žiarenia. Jedným z posledných senzorov bude taktiež aj senzor vlhkosti pôdy, ktorá sa nachádza v kvetináči.

Zdroj: theverge.com

Autor bol inšpirovaný mŕtvou slnečnicou na výstave

Väčšina nápadov vám zíde na um úplne nečakane a práve tento projekt je podobným prípadom. Sun Tianqi bol inšpirovaný mŕtvou slnečnicou, ktorú objavil na výstave. Bola umiestnená v tieni, kvôli čomu bola doslova odsúdená na smrť. Bezmocná rastlina má podľa Tianqiho minimálnu slobodu a v takomto prípade sa musí spoliehať iba na to, že na ňu nikto nezabudne a nenechá ju mimo dosahu slnečných lúčov. Pokročilé technológie, ktoré využívame každý deň v našom modernom svete, by ale mohli rastlinám otvoriť brány do úplne nového „slobodného“ sveta. „Predstavte si park, v ktorom by boli rastliny umiestnené na robotoch, vďaka čomu by sa dokázali počas dňa pohybovať za potrebným množstvom slnečného žiarenia. „

Zdroj: theverge.com, úvodný obrázok (Vincross)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close