Záber, ktorý pomýlil celý svet: Fyzik zdieľal fotografiu, o ktorej hovoril, že ide o hviezdu. Bol to ale salám

Prominentný francúzsky fyzik, Étienne Klein, si zo svojich fanúšikov poriadne vystrelil.

Francúzsky fyzik zdieľal fotografiu susednej hviezdy
Zdroj: NASA, Twitter (Étienne Klein), Úprava: Vosveteit.sk

Pred niekoľkými dňami uzrela svetlo sveta jedna z prvých detailných fotografií hviezdy Proxima Centauri, nášho najbližšieho kozmického suseda, informuje portál IFL Science.

Prostredníctvom sociálnej siete Twitter fotografiu zdieľal prominentný francúzsky fyzik, Étienne Klein. Ako už pri takýchto objavoch býva zvykom, fotografia ohromila svet, no zakrátko sa úžas premenil na frustráciu a v niektorých prípadoch aj hnev. Tento prípad je zamotanejší, než by ste si mohli myslieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Fotografia hviezdy Proxima Centauri, najbližšej hviezdy pri Slnku. Nachádza sa od nás len 4.2 svetelných rokov. Fotografiu zachytil Vesmírny teleskop Jamesa Webba v neuveriteľnom detaile,“ písal Klein.

Tu sa prípad komplikuje. Fyzik neskôr priznal, že fotografia nebola v skutočnosti zachytená Vesmírnym teleskopom Jamesa Webba a ešte neskoršie priznal, že to ani nie je fotografia zo susednej sústavy. V skutočnosti to nie je ani fotografia hviezdy.

Klein fotografiu publikoval uprostred ošiaľu, ktorý prišiel s prvými zábermi z teleskopu Jamesa Webba. Ide o najvýkonnejší vesmírny teleskop, ktorý vo vesmíre máme. Už prvé zábery ukázali schopnosti Webba, no to najlepšie nás ešte len čaká. Teleskop navrhli vedci tak, aby sa dokázal pozrieť až na počiatky nášho vesmíru, alebo aby nahliadol do atmosfér blízkych planét.

Vedecký vtip

Práve jeho schopnosť analyzovať planetárne atmosféry je pravdepodobne to, čo ľudí zmiatlo a naozaj verili, že sa na publikovanej fotografii nachádza hviezda. Lenže keď to nie je kozmický objekt, čo to potom je?

Na fotografii sa nachádza Chorizo – typ španielskej suchej salámy. Niektorí ľudia neboli z vtipu nadšení, no ukrývala sa za ním hlboká myšlienka, aspoň podľa slov Kleina. Ten týmto kúskom chcel upozorniť na šírenie falošných správ a aj na to, ako môžu byť ľudia ľahko zaujatí. Klein je však vo sfére astronómie veľkou osobnosťou a nikoho nenapadlo, že by si chcel z nich fyzik vystreliť.

Fotografiu teda považovali za skutočnú a začali ju slepo šíriť ďalej. Keď sa pravda dostala na povrch, na Kleina sa spustila vlna kritiky. Fyzik sa za svoj vtip ospravedlnil, hoci na zábere môžete jasne vidieť, že o hviezdu pravdepodobne nešlo. O pár dní neskôr Klein zdieľal fotografie galaxie Cartwheel. Tentokrát sľuboval, že fotografia je skutočná a nejde o žiaden ďalší mäsový výrobok.

Galaxia Cartwheel patrí medzi tie najpôsobivejšie kozmické objekty. Nachádza sa od nás približne 500-miliónov svetelných rokov a radí sa medzi vzácne prstencové galaxie. Jasné jadro je prepojené s vonkajším prstencom priečkami plynu a celá štruktúra pripomína koleso od voza. Pre vedcov je zároveň ukážkou toho, akými drastickými zmenami si môže galaxia prejsť počas kolízie. Predpokladá sa že galaxia Cartwheel začínala ako špirálovitá galaxia, no v určitom bode do nej vrazila iná, menšia galaxia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre