Zo susednej sústavy Proxima Centauri ku nám prichádza ďalší fascinujúci objav: Nachádza sa tam vesmírny rekordman!

Vedci z European Southern Observatory objavili v poradí už tretiu planétu sústavy.

Proxima centauri
Zdroj: NASA

Najbližšia hviezdna sústava, Proxima Centauri, je plná prekvapení. Tentokrát objavili astronómovia z European Southern Observatory ďalšiu, v poradí už tretiu planétu.

Ako sa píše v ich správe, táto planéta je naozaj výnimočná. Nielenže váži len štvrtinu z hmotnosti Zeme, ale zároveň ide o najľahšiu planétu, akú doteraz objavili. Planétu pozoroval teleskop VLT (pozn. redakcie: Very Large Telescope), ktorý sa nachádza v Čile. Hviezda Proxima Centauri sa od Slnečnej sústavy nachádza len 4 svetelné roky a podľa štúdie ju dokážu naše najlepšie teleskopy zachytiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nový objav nám potvrdzuje, že najbližšia sústava je preplnená fascinujúcimi novými svetmi, ktoré sú zároveň v dosahu pre budúce štúdie a prieskum,“ vyjadril sa výskumník João Faria, autor štúdie publikovanej v Astronomy & Astrophysics.

Nová planéta sa označuje ako Proxima d a obieha okolo hviezdy vo vzdialenosti 4-miliónov km, čo je desatina vzdialenosti planéty Merkúr od Slnka. Proxima d sa nachádza medzi hviezdou a jej obývateľnou zónou.

Na to, aby mohol na planéte existovať život ako ho poznáme, musí obiehať vo vzdialenosti, kde sú teploty primerané a voda dokáže existovať na jej povrchu. Ak by sa planéta nachádzala pred obývateľnou zónou, pre život by bola príliš horúca a ak by obiehala hviezdu za zónou, voda by zamrzla. Astronómovia už teda vedia, že Proxima d nebude pre život práve najvhodnejšia, no aj napriek tomu ide o fascinujúci objav. Rok na tejto planéte totiž trvá len päť dní.

V sústave sa nachádzajú ešte ďalšie pozoruhodné svety. V obývateľnej zóne leží planéta Proxima b a jej hmotnosť sa podobá hmotnosti Zeme. Hviezdu obehne raz za 11 dní. Okrem toho ešte existujú náznaky planéty Proxima c, ktorá leží od hviezdy trochu ďalej – obehne ju raz za 5 rokov. Proxima c ale zatiaľ nie je potvrdenou planétou.

Vesmírny rekordman

Proxima d je najľahšou planétou nielen v sústave, ale aj v celom vesmíre (pozn. redakcie: aspoň nateraz). Vedci ju objavili pomocou merania radiálnej rýchlosti. To znamená, že si všimli jemný pohyb hviezdy, vyvolaný gravitačným vplyvom planéty. Jej gravitácia je ale tak malá, že pohyb hviezdy dosahuje rýchlosť len 1.44 km/h. Objav Proximy d zároveň zosadil z prvého miesta nedávno objavenú planétu v sústave L 98-59.

„Meranie radiálnej rýchlosti sa ukázalo byť užitočnou metódou odhaľovania nových planét. Pomocou nej môžeme objaviť viac ľahších svetov, ktoré sú podobné našej planéte,“ vysvetľuje Pedro Figueira, vedec z European Southern Observatory.

Planéty v tejto sústave pripomínajú tie v Slnečnej sústave. Objavená planéta mala o polovicu menšiu hmotnosť, ako Venuša a rovnako ako Proxima b, aj ona obiehala okolo hviezdy v obývateľnej zóne.

European Southern Observatory momentálne pripravuje Extremely Large Telescope, ktorý odštartuje novú generáciu teleskopov a umožní astronómom bližšie preskúmať planéty, ktoré sa nachádzajú prakticky hneď vedľa nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre