Za posledných 7 dní až 13% detí do šestnásť rokov dostalo fotku mužského prirodzenia: Whistleblower poukazuje na závažný problém spoločnosti Meta

Počas zasadnutia amerického Kongresu prehovoril bývalý zamestnanec Facebooku a Mety. Hovorí o závažných nedostatkoch v bezpečnosti užívateľov.

Whistleblower nevhodny obsah pre deti
Zdroj: Blue Titan / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Na najnovšom zasadnutí Kongresu prehovoril aj whistleblower zo spoločnosti Meta, ktorý priniesol viacero šokujúcich odhalení ohľadom služieb spoločnosti a spôsoboch, akými tieto služby ovplyvňujú deti. 

Spoločnosť Meta vlastní Facebook, WhatsApp a Instagram. Práve na Instagrame až 13% užívateľov vo veku 16 a nižšie dostalo za posledný týždeň nevyžiadané sexuálne narážky, priznáva Arturo Béjar, bývalý pracovník Mety. Pre americký Kongres sa vyjadril, že jeho vlastná dcéra dostala na Instagrame nevyžiadanú fotografiu mužských pohlavných orgánov. Na tému upozornil portál malwarebytes.com.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Problémom je, že ani po nahlásení účtu nebolo jasné, či Meta vôbec podnikla nejaké kroky na nápravu tohto mimoriadne závažného problému. Béjar tvrdí, že Meta si je dobre vedomá vyššie spomenutých štatistík a problémov, ktorým mladiství na ich platformách čelia. Zároveň nie je prvým, kto hovorí o tom, ako Meta vôbec neberie ohľad na bezpečie ich užívateľov.  

V roku 2021 prehovorila Frances Haugen, bývalá produktová manažérka Facebooku. Tá pred Kongresom priznala, že Facebook konštantne uprednostňoval svoje zisky nad súkromím, bezpečnosťou či zdravím svojich užívateľov. Haugen vysvetlila, že algoritmus Facebooku odporúča primárne obsah ktorý zarába. V praxi by tak dieťa mohlo veľmi rýchlo preniesť od tém zdravej výživy až k anorexii či závažnejším problémom.  

Metu netrápi bezpečie ich užívateľov vrátane detí

Béjar pracoval vo Facebooku od roku 2009 až do roku 2015, pričom sa zameriaval hlavne na to ako bojovať proti kyberšikane. Neskôr pracoval ako konzultant pre Metu. Už v minulosti spoločnosť Meta hovorila ako ochraňuje mladistvých. K tomu vydala spoločnosť približne 30 rodičovských nastavení, ktoré majú pomôcť ochrániť mladistvých pred tým čo na platforme vidia.  

Aj napriek tomu to nie je dosť. Ako sme už spomenuli, mladiství sú na platforme častokrát vystavovaní témam, ktoré môžu vážne ublížiť ich zdraviu. Závažnejším je však problém sexuálneho obťažovania mladistvých, ktorý stále prebieha vo veľkom. Pred Kongresom Béjar apeloval na senátorov, aby uviedli Zákon o bezpečností mladistvých na internete, KOSA (pozn. Redakcie. Kids Online Safety Act), do platnosti. Zákon KOSA by spoločnostiam ako Meta dal povinnosť starať sa o blaho mladistvých na ich sociálnych sieťach.  

O zákone KOSA sa prvýkrát začalo hovoriť vo februári minulého roka a v máji 2023 sa dostal na povrch opäť. Hlavnou náplňou zákona je ochrana mladistvých v online priestore. Niektorí však zákon kritizujú, s tým že by mohol spôsobiť potenciálnu cenzúru internetu a väčšiu kontrolu jednotlivca v online priestore.  

Viacerí bývalí pracovníci spoločnosti však vychádzajú na povrch s tým, že problémy ktorým mladiství na týchto platformách čelia sú naozaj závažné. Údajne už teraz 42 generálnych prokurátorov pripravuje žalobu na spoločnosť Meta na základe nebezpečenstva, ktoré predstavuje pre mladistvých používanie platforiem spoločnosti.  

Instagram už teraz dostal od Európskej únie pokutu vo výške 405-miliónov dolárov pre pochybné spôsoby, akými platforma pracuje s dátami neplnoletých osôb. 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre