Z nočnej oblohy nám znepokojivo rýchlo miznú hviezdy. Prečo sa to deje?

Obšírna štúdia poukazuje na to, že sa známy problém rapídne zhoršuje.

hviezdy miznu z nocnej oblohy
Zdroj: NOIRLab/NSF/AURA, P. Marenfeld

Globe at Night je projekt, na ktorom sa podieľajú prevažne amatérski astronómovia a vznikol pod vedením výskumného centra NOIRLab. V rámci tohto projektu sa zistilo, že hviezdy miznú z nočnej oblohy znepokojivo rýchlym tempom. Prečo je to tak?

V rámci novej štúdie autori vysvetľujú, že za jasnej noci by mal človek voľným okom vnímať najmenej niekoľko tisíc hviezd. Svetelný smog však neustále rastie a približne 30% ľudí po celom svete už nedokáže vidieť mliečnu dráhu, štruktúru, podľa ktorej je pomenovaná aj naša galaxia. Aby toho nebolo málo, situácia sa rapídnym tempom zhoršuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hviezdy miznú z našej oblohy. Čo je príčinou?
Mliečna dráha pri pohľade zo Zeme. Zdroj: Flickr (Andrew Xu)

Na základe satelitných pozorovaní sa ukázalo, že jas nočnej oblohy vďaka svetelnému smogu rastie.

„Ak sa narodí dieťa na mieste, kde na oblohe vidno približne 250 hviezd, keď dovŕšia 18 rokov, uvidia ich na oblohe len 100,“ vysvetľuje výskumník Christopher Kyba, vedúci štúdie, ktorá priniesla znepokojivé výsledky.

Svetelné znečistenie už je pomerne známy problém, no neohrozuje iba odbor astronómie. Vďaka rastúcemu svetelnému smogu netrpia len divoké zvieratá, ale aj naše zdravie. Mnohé organizmy si vyvinuli akýsi druh cyklu, ktorý sa spolieha na prechod zo slnečného svetla na to, ktoré vyžarujú hviezdy. Bohatá nočná obloha nás zároveň inšpirovala už celé veky a na jej základe vzniklo množstvo mýtov. Doteraz sa ale neobjavila žiadna štúdia, ktorá by svetelné znečistenie študovala do hĺbky a globálne.

Svetelný smog rastie

Problém je, že hviezda alebo iný kozmický objekt musí mať určitý jas na to, aby sme ho dokázali voľným okom registrovať. Ak sa obloha stane jasnejšou, tie slabšie objekty zmiznú z nášho pohľadu. Autori štúdie sa k výsledkom dopracovali po analýze viac ako 50-tisíc pozorovaní. Zameriavali sa hlavne na oblasť Európy a Severnej Ameriky, pretože tieto regióny boli za posledné desaťročie najviac a najkonzistentnejšie skúmané. V rámci štúdie autori konštatujú, že svetelný smog je vážnejším problémom hlavne v rozvíjajúcich sa krajinách.

V rámci štúdie autori na základe novej metódy zistili, že za posledné desaťročie sa jasnosť oblohy zvyšovala ročne o približne 9,6%. To je oveľa viac, než sa podarilo zistiť len na základe satelitných pozorovaní. Podľa nich sa jas oblohy zvyšoval len o 2%.

„Satelitné pozorovania nie sú dostatočné na to, aby priniesli úplný obraz o tom, ako sa naša nočná obloha mení,“ vysvetľujú autori.

Ľudské oko je totiž citlivejšie na kratšie vlnové dĺžky, s ktorými si satelity nevedia až tak poradiť. Podľa autorov je práve to dôvod, prečo na základe satelitných pozorovaní nevyzerala situácia až tak vážne. Satelity zároveň nedokážu vnímať svetlá billboardov alebo svetlo odrazené od okien. Tieto dva faktory do veľkej miery prispievajú k celkovému svetelnému smogu.

Autori štúdie konštatujú, že ich práca je včasným varovaním. Ľudstvo potrebuje nájsť spôsob, ako ochrániť nočnú oblohu. Svetelný smog môže výrazne ovplyvniť nielen naše životy, ale aj zvieraciu ríšu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre