SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mysleli, že sa navždy stratil: Vedci objavili prvú mapu nočnej oblohy v histórii ľudstva

Hipparchov stratený hviezdny katalóg vznikol o niekoľko storočí skôr, než sa o niečo podobné pokúsili iní astronómovia.

V stredovekom Egyptskom kláštore sa vedcom podarilo objaviť mimoriadne prekvapenie. Pod náboženskými textami sa podarilo nájsť dokument, ktorý by mohol byť Hipparchov stratený hviezdny katalóg – vôbec prvý pokus v histórii o zmapovanie celej oblohy.

Hipparchos z Nikaie sa považuje za jedného z najväčších starogréckych astronómov. Založil vedecký odbor astronómie, ktorá bola založená na pozorovaní a určil vzdialenosť Mesiaca a Slnka od Zeme. Predpokladá sa, že Hipparchos stojí aj za vznikom trigonometrie. Jedným z jeho veľkých úspechov je aj zostavenie prvého komplexného katalógu hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hipparchov katalóg sa považoval za stratený, vedci po ňom pátrali niekoľko storočí, vysvetľuje portál Nature. No neúspešne. Objav v egyptskom kláštore preto považujú za výnimočný. Na jeho základe vznikla aj štúdia, v ktorej autori potvrdili, že Hipparchos skutočne zmapoval hviezdnu oblohu o niekoľko storočí skôr, než sa o to pokúsili iní.

Hipparchov hviezdny katalóg značí prelomový bod v oblasti vied. Starovekí astronómovia už prestali popisovať vzorce, ktoré na oblohe videli a začali ich merať a neskôr aj predpovedať. Katalóg našli v 146 stranovom manuskripte objavenom v kláštore na Sinajskom polostrove v Egypte. Väčšinu listov manuskriptu dnes vlastní Museum of the Bible v americkom meste Washington DC.

Na listoch je opísaný Codex Climaci Rescriptus – séria sýrskych textov, ktoré vznikli v desiatom alebo jedenástom storočí. Zaujímavosťou ale je, že celý kódex je v podstate palimpsest, teda napísali ho na pergamen, z ktorého predtým zoškrabali pôvodný text.

Nový text

Vedci dlhú dobu predpokladali, že predtým boli na pergamene zachytené kresťanské texty, no v roku 2012 si študent z University of Cambridge všimol grécku pasáž. Predpokladalo sa, že ju napísal Eratosthenes z Kyrény, starogrécky astronóm, matematik, historik a človek, ktorý ako prvý zaviedol pojem geografia.

Vedci objavili prvý hviezdny katalóg v histórii
Zdroj: Nature

Následne sa deväť listov preskúmalo pomocou špičkových vedeckých prístrojov odhaľujúcich skrytý text. Na pergamenoch sa nachádzali astronomické informácie vrátane mýtov a populárnej astronomickej básne Phaenomena. Okrem toho sa však na pergamenoch nachádzalo niečo oveľa zaujímavejšie.

„Okamžite bolo jasné, že sa pozeráme na hviezdne súradnice,“ vysvetľuje Victor Gysembergh, historik z Francúzskeho národného vedeckého centra CNRS.

Rekonštruovaná pasáž zachytáva dĺžku a šírku súhvezdia Corona Borealis, ako aj súradnice pre najvzdialenejšie hviezdy v každej svetovej strane. Viacero pasáží poukazuje na to, že by ich autorom mohol byť Hipparchos. Informácie zachytené v texte sa datujú do roku 129 pred našim letopočtom, teda do obdobia kedy astronóm pracoval.

Pred objavením Hipparchových súradníc sa za najstarší hviezdny katalóg považoval ten, ktorý vytvoril Klaudios Ptolemaios v druhom storočí nášho letopočtu. Almagest, jeho práca, sa považovala za najvplyvnejší vedecký text v histórií. Zaviedla totiž matematický model kozmu, so Zemou v jeho strede, ktorý platil viac ako 1200 rokov.

Niektorí sa domnievajú, že Hipparchov katalóg nikdy neexistoval, zatiaľ čo iný veria tomu, že Ptolemaios ukradol Hipparchove poznatky a vydával ich za vlastné. Vzťah medzi týmito dvoma astronómami však ostáva neznámy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close