Autonómna delová veža RAPIDFire sľubuje, že si poradí aj s rojom drobných dronov
Na konferencii Euronaval 2022 predstavili spoločnosti Nexter a Thales koncept novej autonómnej zbrane.
Na konferencii Euronaval 2022 obranné spoločnosti Nexter a Thales odhalili nový koncept autonómnej zbrane RAPIDFire.
Tento obranný systém bol navrhnutý tak, aby sa dokázal vysporiadať s hrozbami nízko nad zemou, napríklad dronmi. Ako uvádza Nexter, RAPIDFire je jedným z niekoľkých systémov, ktoré si dokážu samé nájsť, identifikovať a následne zničiť nepriateľský cieľ. Systém má kapacitu 140 nábojov, čo zodpovedá približne 30 nepriateľským stretom. Poradiť si tak zvládne s jednotlivými dronmi, rojmi dronov a inými vzdušnými hrozbami. Systém tak v prípade útoku dokáže ušetriť rakety zem-vzduch.
Na výber má RAPIDFire niekoľko typov munície, z ktorých si môže v reálnom čase vyberať podľa potreby a typu hrozby. Poradiť si tak môže aj s mínami, menšími a väčšími loďami, dronmi, alebo stíhačkami, či helikoptérami. Systém je zároveň mimoriadne presný, preto nehrozia vedľajšie škody. Postavený je na 40 mm zbraňovom systéme CTA, ktorý používajú francúzske, anglické a belgické ozbrojený sily.
RAPIDFire vyniká aj svojou vysokou adaptovateľnosťou. Navrhla sa pre lode, no mimoriadne jednoducho ju môžu prerobiť aj na použitie na súši, napríklad na vojenskom vozidle CAESAR. Zároveň dokáže fungovať ako na fixnej, tak aj pohyblivej platforme. RAPIDFire nájde svoje využitie pri ochrane vojska, vojenských základní, konvojov, alebo iných strategických oblastí.
Vojenská sféra prechádza neustálymi inováciami a s príchodom asymetrickej vojny sa čoraz častejšie stáva, že multimiliardové vojnové lode čelia lacným, no smrtiacim rojom dronov. Popri tom ale musia riešiť aj vážnejšie hrozby, napríklad bombardéry alebo nadzvukové rakety.
Neprehliadni
Presný a rýchly systém
Systém videnia sa nachádza v dobre obrnenej veži. RAPIDFire je tiež vybavená precíznym optronickým kontrolným systémom. Za jeho vývoj zodpovedá spoločnosť Thales. Tá RAPIDFire vybavila multispektrálnym laserovým zameriavačom, ktorý dokáže podľa potreby zvoliť vhodnú muníciu. Systém sa vďaka týmto špičkovým technológiám dokáže vysporiadať s niekoľkými druhmi hrozieb.
Predpokladá sa, že sa RAPIDFire dostane do testovania na budúci rok, informuje New Atlas. Systém vyskúšajú na tankeri francúzskeho námorníctva, Jacques Chevallier. Ak vás zaujíma, ako funguje RAPIDFire v praxi, môžete sa na to pozrieť vo videu nižšie.
Spoločnosť Thales uvádza že RAPIDFire navrhli špeciálne na to, aby sa dokázal vysporiadať s hrozbami na krátku vzdialenosť. Kvôli rýchlosti reakcie a presnosti spoločnosť predpokladá, že sa systém stane štandardnou výbavou pre francúzske lode druhej triedy. Pre lode prvej triedy by mal byť RAPIDFire sekundárnym zbraňovým systémom.
Ďalšou výhodou sú relatívne nízke náklady na jeden nepriateľský stret. Koncept RAPIDFire znie zaujímavo a budúcoročným testovaním sa mu s najväčšou pravdepodobnosťou podarí prejsť bez problémov. Testy, ktoré prebehli doteraz, ukázali mimoriadnu efektivitu tohto zbraňového systému.
Komentáre