30 minút je čas, za ktorý by Rusko bolo schopné zničiť krajiny NATO jadrovými zbraňami, hovorí šéf Roskosmosu

Dimitry Rogozin, šéf ruskej vesmírne agentúry Roscosmos hovorí, že na zničenie krajín NATO v prípade jadrovej vojny, by potrebovali 30 minút.

Dmitry Rogozin jadrova vojna (2)
Zdroj: flickr.com (NASA HQ PHOTO) a unsplash.com (Luke Jernejcic)

Aktuálny konflikt u nášho východného suseda, ktorý vyvolalo Rusko, dalo do pozornosti celý svet. Dôvodom nie sú len zverstvá, ktoré vykonáva Putinov režim na Ukrajine, ale aj tvrdé vyjadrenia popredných politikov krajiny.

Vyjadrenia súvisiace s jadrovou vojnou zo strany ruských politikov vyvolali medzi ľuďmi obrovské znepokojenie. Ľudia vo zvýšenej miere sa začali zaujímať o túto tému a na internete vyhľadávali rôzne simulátory, ktoré sú schopné simulovať následky výbuchu. Jedným z nich je aj napríklad portál NUKEMAP, ktorý krátko po prvých vyjadreniach spadol a to z dôvodu, že nezvládol nápor používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ničivé dôsledky jadrových zbraní sú obrovské, a preto s týmito slovami treba narábať opatrne. Na Zemi aktuálne nájdeme približne 14-tisíc jadrových zbraní. Medzi vlastníkov najväčšieho množstva týchto zbraní patria Spojené štáty a Rusko. Len pre zaujímavosť, na svete máme približne 4 500 miest s viac ako 100-tisíc obyvateľmi. Predpokladá sa, že na zničenie jedného takéhoto mesta, sú potrebné 3 jadrové bomby. Inými slovami, už dnes máme dostatok zbraní tohto typu, aby svet ako ho poznáme, prestal existovať.

Rusko opäť spomína svoj arzenál jadrových zbraní

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostávajú vyjadrenia šéfa ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos, Dmitry Rogozina. Ten prostredníctvom Telegramu publikoval status, v ktorom hovorí, že by im trvalo približne 30 minút na to, aby zničili jadrovými zbraňami všetky štáty NATO, upozorňuje portál iflscience.com.

„V jadrovej vojne zničíme krajiny NATO do pol hodiny. Ale nesmieme to dovoliť, pretože dôsledky výmeny jadrových úderov ovplyvnia stav našej Zeme. Preto tohto ekonomicky a vojensky silnejšieho nepriateľa budeme musieť poraziť konvenčnými vojenskými prostriedkami. Takéto víťazstvo je možné pri plnej solidarite celej krajiny s armádou, s mobilizáciou štátneho hospodárstva, s presunom vojensko-priemyselného komplexu a súvisiacich priemyselných odvetví Ruska na vojenskú základňu. A to sa musí urobiť okamžite a rýchlo.“ píše Rogozin.

Výsledkom jadrovej vojny by bola „Jadrová zima“, čo si podľa slov vyššie uvedomuje aj Rogozin. Ide o pojem, ktorý vznikol krátko potom, ako bol po prvýkrát otestovaný tento typ zbraní. Znamená zmeny v atmosfére, ktoré zasiahnu celú planétu. Ide konkrétne o rôzne materiály, ako sú popol, dym a podobne, ktoré by zakryli slnečné žiarene, v dôsledku čoho by nastalo výrazné ochladenie teplôt.

Riaditeľ projektu Manhattan, J. Robert Oppenheimer po teste jadrovej bomby prehlásil desivú myšlienku: „Stal som sa smrťou, ničiteľom svetov“.

V súvislosti s vynálezom tohto typu zbrane, Albert Einstein uviedol:

„Neviem, aké zbrane budú použité pri tretej svetovej vojne, no viem, že počas tej štvrtej budeme používať kamene a papeky,“ varoval Albert Einstein pred ničivou silou jadrových zbraní.

Záverom treba ale uviesť, že aktuálne dostupné správy nenaznačujú, že by Rusko malo v pláne tento typ zbraní použiť. O to viac sú zarážajúce slova Rogozina, ktorý opäť rozviruje debatu na túto tému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre