YouTube dostal nariadené, aby prezradil osobné údaje viac ako stotisíc užívateľov

Americký federálny vyšetrovací úrad požiadal YouTube, aby prezradil citlivé údaje užívateľov, ktorí si pozreli určité videá.

YouTube titulka uvodny obrazok
Zdroj: nikkimeel / Shutterstock.com

Streamovaciu platformu YouTube používajú miliardy užívateľov. Určite sa nájde aj medzi vami množstvo ľudí, ktorí si cez túto službu púšťajú hudbu alebo pozerajú videá. Ako však informuje portál Malware Bytes, nie je to tak dávno, čo si americký federálny vyšetrovatelia vypýtali mená, adresy, telefónne čísla a dáta o aktivite ľudí, ktorí si pozreli určité videá na YouTube.  

Podľa portálu bol štartovacím bodom vyšetrovania užívateľ s menom “elonmuskwhm”. Zatiaľ nie je známe, či ide o jedného človeka alebo skupinu. Ktokoľvek sa pod touto prezývkou skrýva, je podozrivý z prania peňazí tým, že predával bitcoin za peniaze. Ako súčasť vyšetrovania poslali vyšetrovatelia podozrivému návody na YouTube, ktoré sa týkali mapovania pomocou dronov a virtuálnej reality. Následne požiadali YouTube, aby poskytlo dáta ohľadom všetkých ľudí, ktorí toto video videli.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problémom je, že tieto videá neboli súkromné. Kým si vyšetrovatelia vypýtali spomenuté informácie, videá videlo 30-tisíc ľudí. V ďalšom prípade, ktorý sa spája s rizikom bomby, vyšetrovatelia požiadali YouTube o informácie o užívateľoch, ktorí si pozreli vybrané živé prenosy. V tomto prípade mal jeden živý prenos 130-tisíc sledovateľov.  

Ukázalo sa, že neznámy muž zavolal na políciu a povedal im, že na verejnom mieste sa v jednom zo smetných košov nachádza bomba. Polícia neskôr zistila, že keď prišli na miesto, niekto ich nahrával v rámci živého vysielania na YouTube.  

Podľa expertov by však vyšetrovatelia nemali mať právo na žiadanie osobných informácií takého množstva užívateľov, pričom vo väčšine prípadov ide o nevinných ľudí.  

“Nikto by sa nemal báť toho, že mu zaklope na dvere polícia len preto, lebo mu YouTube algoritmus navrhol nejaké video. Zaráža ma, že takéto niečo súdy vôbec dovolili,” vyjadril sa Albert Fox-Cahn, výkonný riaditeľ projektu Surveillance Technology Oversight Project.  

Desivé nariadenie

Z dostupných zdrojov vyplýva, že súd skutočne udelil polícii povolenie, no požiadal Google, aby to držali v tajnosti. Zatiaľ nie je jasné, či Google požiadavke vyhovel. K problému sa vyjadril aj hovorca Googlu, Matt Bryant.  

“Pozeráme sa na každú požiadavku zo strany zákona a pravidelne bojujeme proti príliš širokým, či inak nevhodným požiadavkám pre užívateľské dáta. V niektorých prípadoch namietame proti požiadavke v celom znení,” vysvetlil Bryant.  

Odborníci vysvetľujú, že povolenia ako sú tieto robia z ľudí podozrivých čisto len preto, lebo si pozreli video, ktoré je perfektne v súlade so zákonom. Takéto povolenia sa veľmi podobajú tým, pri ktorých polícia nechá vyhľadať všetky aktívne mobilné zariadenia, ktoré sa v určitú dobu nachádzali na mieste činu a v okolí. Zároveň vzbudzujú strach z toho, že naša história vyhľadávania nás dostane na nejaký zoznam. Zároveň príkazy ako tieto podnecujú ľudí k používaniu VPN služieb alebo neprihlasovania sa do služieb.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre