Xiaomi si nechalo patentovať netradičný výsuvný fotoaparát bez akýchkoľvek viditeľných objektívov a snímačov

Špeciálna "vysúvacia" kamera využíva v útrobách zabudované snímače a výsuvný zrkadlový modul, ktorý odráža svetlo zo zvoleného smeru.

xiaomi vysuvaci fotoaparat
Zdroj: LetsGoDigital

Spoločnosť Xiaomi patrí už roky medzi svetových lídrov na trhu so smartfónmi čo sa podávania nových, naozaj netradičných patentov týka. Len nedávno sme na našom webe spomínali hneď trojicu zaujímavých skladacích smartfónov, na ktorých spoločnosť Xiaomi pracuje už niekoľko mesiacov. Ku týmto zaujímavým zariadeniam sa najnovšie pridáva ďalšia netradičná technológia v podobe špeciálneho vysúvacieho fotoaparátu bez akýchkoľvek viditeľných snímačov. Narozdiel od spomínaných patentoch skladacích smartfónov však túto technológiu v praxi tak skoro neuvidíme, no ide o naozaj zaujímavé riešenie, ktoré určite stojí za pozornosť.

Netradičný výsuvný fotoaparát

Na nový patent pripísaný spoločnosti Xiaomi upozornil technologický portál LetsGoDigital, ktorý na svojom webe odhalil hneď niekoľko technických detailov. Patent, ktorý bol podaný na najväčších patentových úradoch USPTO (United States Patent and Trademark Office) a WIPO (World Intellectual Property Office), popisuje netradičné technické riešenie výsuvného fotoaparátu, ktorý by zároveň slúžil ako predný ale aj zadný fotoaparát súčasne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento výsuvný kamerový modul by využíval vertikálne uložené snímače namierené do špeciálneho systému zrkadiel, ktorý by sa vysúval na vrchu zariadenia. Na zariadení by tak neboli vidieť žiadne snímače ani objektívy, keďže o všetko by sa staral iba výsuvný zrkadlový systém a vo vnútri zabudované snímače fotoaparátu. V praxi by to teda znamenalo, že na vytváranie selfíčok, ako aj normálnych fotografií by ste mohli využívať všetku dostupnú fotografickú výbavu. Samozrejme, to platí aj o natáčaní videa, keďže zrkadlový systém je poháňaný motorčekom, čím sa dokáže bezproblémovo „preorientovať“ na druhú stranu.

xiaomi vysuvny fotoaparat so zrkadlom
Zdroj: LetsGoDigital

Ako však upozorňuje samotný holandský portál, aj keď ide o naozaj inovatívny nápad, skoré aplikovanie v praxi určite netreba očakávať. Aktuálne nastávajúcim trendom, ktorý by sa mal naplno rozbehnúť už v tomto roku, majú byť selfie fotoaparáty umiestnené pod displejom smartfónu. Tento trend tu takmer určite bude minimálne pár rokov, no stále nie je vylúčené, že výrobcovia v nasledujúcich rokoch siahnu po technológiách, ktoré by mohli úplne eliminovať akékoľvek fyzicky viditeľné fotoaparáty.

Celú patentovú dokumentáciu nájdete TU.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre